Fotbal

Rada: Podívejme se pravdě do očí

Trenér české fotbalové reprezentace Petr Rada analyzoval středeční utkání kvalifikace o účast na MS 2010 se Slovinskem.

Český národní tým sice vyhrál 1:0 díky gólu Libora Sionka, ale Radovo hodnocení přesto vyznělo skepticky. Rada řekl, že bez několika tradičních opor je mužstvo vážně oslabeno.

Nejsou adekvátní náhradníci

"Je nutné se podívat situaci do očí. Pokud nás potká několik zranění klíčových hráčů, už prostě nedokážeme najít vhodné náhradníky. Náš fotbal je na to příliš malý, aby okamžitě našel plnohodnotnou náhradu za Tomáše Rosického, Jana Poláka a další," řekl reprezentační trenér.


"Budeme sice vzpomínat hlavně na to, že jsme proti Slovinsku vyhráli, ale skutečností je, že tým nyní postrádá skutečné vůdce. Za důležité hráče a lídry považuji Tomáše Ujlfalušiho nebo Marka Jankulovského, ale z pozice obránců příliš nemohou ovlivnit hru. Jankulovski však dokázal vypracovat akci na rozhodující gól. Ale hráči typu Nedvěda, Rosického nebo Poborského prostě nyní nejsou," konstatoval Rada.

Ach ten tvůrce hry

V utkáních proti Polsku nebo Slovinsku citelně chyběl předevšim Jan Polák, který je po absencích Tomáše Rosického a Marka Matějovského na pozici konstruktivního záložníka nejlepší. "V Severním Irsku byl jedním z našich nejlepších hráčů, ne-li vůbec nejlepším. Dokáže plnit důležité úkoly. Ale když se zraní i on, tak už pomalu není kam sáhnout pro tvořivého hráče," pokračoval Rada pesimisticky.


"O to víc si cením výkonu mužstva ve druhém poločase, kdy se po psychické stránce zbavilo tlaku a jasně soupeře přehrálo. Přitom Slovince musíme považovat za velmi kvalitního soupeře, který patří do čtveřice kandidátů na postup."

Plašil s Jarolímem nepřesvědčili

Jaroslav Plašil nebo David Jarolím zatím nedokázali zraněné středopolaře nahradit. "Jsou to hráči, o nichž jdou z klubů výborné reference, jsou oporami, ale hra národního mužstva je o fotbale na jiné úrovni. Projevuje se také to, že v klubech hrají v jiném systému. Třeba David Jarolím je oporou Hamburku, ale v reprezentaci to nepotvrdí, nemá to prostě jednoduché. Ale to neznamená, že bych nikoho z nich zavrhoval. Já osobně věřím, že se postupně situace zlepší. Tým prochází určitou obměnou a musíme tvrdě pracovat," domnívá se Rada.


Naději spatřuje především v tom, že důležití hráči se začnou postupně uzdravovat a vracet. Noví hráči se časem zapracují, tým se více sehraje. "Fenin, Rajnoch, Kladrubský nebo Slepička mají týmu co dát," prohlásil reprezentační trenér.

Hlavní je zvládat domácí zápasy

Postup českého mužstva na mistrovství světa nepovažuje za ohrožený. Tým získal ze tří zápasů, z nichž dva hrál na soupeřových hřištích, čtyři body. "Budou rozhodovat především domácí zápasy a samozřejmě uděláme maximum, abychom přivezli nějaké body zvenku. Sedm utkání je ještě před námi," dodal Rada.

Mužstvo je třeba doplnit

Reprezentační kouč se nyní zaměří i na další doplnění mužstva, navštíví utkání anglického celku West Bromwich Albion, aby viděl v akci útočníka Romana Bednáře. Pozvánka do národního mužstva zřejmě čeká i Tomáše Necida. "Záložníka typu Rosického však pořád nevidím. Hráči s podobnými vlastnostmi jsou buď příliš mladí a nebo příliš staří. Kdyby bylo Otepkovi třicet, tak bych o něm uvažoval. Ale jemu bude pětatřicet," poznamenal ještě trenér reprezentačního mužstva.

jpz, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události