Sport

Neumannová: Sníh z hor do Prahy vozit nebudeme. Vyrobíme ho

VIDEO: Pražská lyže chtěla být více ekologická. Sníh se neměl dovážet z hor, ale vyrábět v Holešovicích.

Závod, který patří do série Tour de Ski se nebude konat na Hradčanském náměstí. Původně jej diváci měli zhlédnout na holešovickém Výstavišti, ovšem nakonec je všechno úplně jinak.

Pražská lyže se bude po požáru zřejmě stěhovat jinam

Více prostoru pro závodníky, lepší zázemí a více místa pro diváky, to byly hlavní důvody přesunutí Pražské lyže z Hradčanského náměstí do areálu holešovického Výstaviště. Přesto se tam závod seriálu Tour de Ski a Světového poháru v běhu na lyžích zřejmě neuskuteční, neboť večer zachvátil Průmyslový palác ničivý požár. Klání Světového poháru se mělo konat v pondělí 29. prosince a trať měly následující den využít i děti a široká veřejnost.


Požár vypukl na Výstavišti a v části Stromovky po devatenácté hodině a celá levá část paláce se podle posledních zpráv již zřítila. Právě v hlavní budově naproti vchodu do Výstaviště měla mít Pražská lyže zázemí. Na místě zasahovalo asi deset jednotek pražských hasičů a je takřka vyloučené, že by se tam mohl závod konat.

Němečtí závodníci si loni stěžovali

"Pražskou lyži jsme přesunuli do areálu holešovického Výstaviště," řekl ještě před požárem výkonný ředitel závodu Luděk Sáska. "K této razantní změně jsme přistoupili zejména proto, že loňský závod na Hradčanském náměstí nebyl po sportovní stránce přijatý všemi pozitivně. Při loňském ročníku měli zejména němečtí závodníci připomínky k tomu, že trať byla úzká a náročná," vysvětlil Sáska.

Jak zajistit sníh? Žádný dovoz

Sníh hodlali pořadatelé vyrábět na místě. "Letos bychom chtěli pojmout Pražskou lyži poněkud ekologičtěji a vyvarovat se některých negativních dopadů,“ řekla Kateřina Neumannová.


Jak a kde se měl sníh vyrábět? Výroba sněhu měla proběhnout v zadní části Výstaviště, použitím přenosné chladicí věže. Voda z Vltavy, která by v té době měla mít kolem sedmi stupňů, se měla ochladit na tři stupně Celsia. "Pokud nebude mrznout, máme vytipováná náhradní místa, kde bychom sníh vyráběli, která nejsou tak daleko od Prahy, abychom nezatěžovali životní prostředí," prohlásil Luděk Sáska.

Po špičkových lyžařích vyjede na trať široká veřejnost

Pražská lyže nebude letos jen závodem Světového poháru pro špičkové lyžaře. "Druhý den uspořádáme Prague Ski Open, závod pro širokou veřejnost na stejné trati. Všichni závodníci budou vybaveni elektronickými čipy, aby si mohli svůj čas porovnat s elitními běžci," řekla bývalá běžkyně Kateřina Neumannová, čestná prezidentka závodu. "Chceme udělat publicitu běžeckému lyžování, vymyslela to Kateřina," vysvětlil Sáska.

Co je závod Pražská lyže zač?

Pražská lyže je součástí seriálu Tour de Ski, který začne 27. prosince v německém Oberhofu a bude pokračovat přes Prahu a Nové Město na Moravě do italského Asiaga, kde vyvrcholí 4. ledna. V devíti dnech se bude konat sedm závodů. Vítězství v seriálu bude obhajovat český běžec Lukáš Bauer.


Pražský závod se uskuteční v pondělí 29. prosince od 13 hodin, finále bude na programu mezi 15.00 a 16.00. Start a cíl měl být umístěn před hlavním vchodem do areálu. Raritou trati byl 65 metrů dlouhý nadjezd, který bude mít po celé délce šířku trati osm metrů. Další zajímavostí bylo, že trať závodu měla vést obřím "pivním" stanem pro diváky, v němž by byla umístěna jedna z obřích obrazovek.

jpz, rk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události