Díky tomuto vítězství navýšil vedení v šampionátu na sedm bodů a před posledním závodem je největším kandidátem na titul.
Lewis Hamilton předvedl v Číně famózní představení. Nejen že vyhrál oba páteční tréninky i sobotní kvalifikaci, ale k nezastavení byl i v nedělním závodě. Zvítězil stylem start – cíl a zbytku startovního pole prakticky nedal jedinou šanci. Navíc si připsal nejrychlejší kolo v závodě. Na stupních vítězů stanul v této sezoně již podeváté.
Jezdci Ferrari hráli druhé housle
Na stříbrné pozici dojel druhý největší kandidát na titul mistra světa Felipe Massa, jako třetí protnul cílovou pásku Kimi Räikkönen. Na startu a také po většinu závodu ale jezdci Ferrari měli prohozené pozice. Bylo však jasné, že nepovolená týmová strategie se v průběhu závodu projeví a Massa Räikkönena předjede. A to se také stalo.
Räikkönen si v pohodě kroužil na okruhu v Šanghaji se slušným náskokem na Massu. Ale přibližně patnáct kol před koncem jakoby Fin sundal nohu z plynu a Massa začal náskok stahovat. V šestém kole došlo ke všemi očekávané situaci. Räikkönen na cílové rovince ještě více zvolnil a „pustil“ Massu před sebe. Na to, že se na to oba jezdci připravovali relativně dlouho, provedli výměnu pozic poměrně okatě. Situace možná bude mít dohru u traťových komisařů, kteří jsou ale známí tím, že neměří všem stejným metrem. Dá se tak jen spekulovat, zda opravdu dojde k nějakému potrestání jezdců.
Hamilton: Jelo se mi fantasticky
Lewis Hamilton na tiskové konferenci po závodě zářil spokojeností. "Myslím si, že tento víkend pro nás dopadl lépe než pro Ferrari. Celý tým odvedl skvělou práci, měl jsem z auta výborný pocit. Jelo se mi fantasticky," prozradil dojmy po svém pátém vítězství v této sezoně.
"Chtěl bych moc poděkovat svým mechanikům," nezapomněl na svůj tým, který mu pomáhal, jak jen mohl. Na startu udržel Hamilton první pozici a odvrátil útok ze strany Ferrari. "Start se mi povedl, řekl bych dokonce, že to byl můj nejlepší start v sezoně. Poté sem zajížděl konstantní časy a držel se vpředu. Věděl jsem, že Massa skončí nakonec druhý, ale já měl náskok, tak jsem se snažil jet bezchybně," dodal třiadvacetiletý Brit.
Massa uznal, že Hamilton byl lepší
"Pro Hamiltona to byl jednoduchý závod. Hned na začátku si vybudoval rozhodující náskok. Byl lepší a lépe mu jelo i auto," přiznal sportovně Massa. "Co se týče předjetí Kimmiho, myslím si, že to pro mě byla nejlepší část závodu. Dostal jsem se před něj a to je podstatné. Ta část závodu mi prostě vyšla," okomentoval sporné předjetí týmového kolegy.
S výkonem byl spokojen i Räikkönen
Ten dojel třetí a do tabulky si připsal šest bodů. To ale nic nemění na tom, že obhajoba titulu je dávno v nedohlednu. "Při závodu jedu pro tým. Nevadí mi, jestli vyhraji či ne. Já byl s vývojem závodu spokojen. Byli jsme konkurenceschopní s McLarenem a to je dobře," řekl zkušený finský pilot.
Hamilton má náskok 7 bodů a myslí na titul
Hamilton má nyní 94 bodů, Massa 87. Třetí kandidát na titul, Polák Robert Kubica na voze McLaren dojel po nevydařené kvalifikaci na šestém místě a mistrem světa letos již s určitostí nebude. Hamiltonovi stačí v Brazílii dojet na pátém místě a titul mu již nikdo nevezme. "Udělal jsem další krok k titulu, ke splnění snu mého i našeho týmu. Pracujeme na tom celou sezonu, děláme všechno pro to, abychom zvítězili. Věřím, že v Brazílii budeme ještě lepší než tady v Číně, i když je mi jasné, že Felipe a Kimi mě budou řádně prohánět," uvedl šťastný vítěz.
Ferrari zvýšilo díky druhému a třetímu místu náskok na McLaren v Poháru konstruktérů. Druhý vůz britsko-německé stáje pilotovaný Heikki Kovalainenem měl nejdřív defekt pneumatiky a propadl se hodně dozadu, v závěru závodu pak musel odstoupit. McLaren tak ztrácí na Ferrari jedenáct bodů.
Výsledek VC Číny:
1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:31:57,403
2. Massa (Braz./Ferrari) +0:14,925
3. Räikkönen (Fin./Ferrari) +0:16,445
4. Alonso (Šp./Renault) +0:18,370
5. Heidfeld (Něm./BMW Sauber) +0:28,923
6. Kubica (Pol./BMW Sauber) +0:33,219
7. Glock (Něm./Toyota) +0:41.722
8. Piquet (Braz./Renault) +0:56,645
9. Vettel (Něm./Toro Rosso) -1:04,339
10. Coulthard (Brit./Red Bull) -1:14,842
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů):
1. Hamilton 94, 2. Massa 87, 3. Kubica 75, 4. Räikkönen 69, 5. Heidfeld 60, 6. Alonso 53, 7. Kovalainen (Fin./McLaren) 51, 8. Vettel 30, 9. Trulli (It./Toyota) 30, 10. Glock 22.
Pohár konstruktérů:
1. Ferrari 156, 2. McLaren-Mercedes 145, 3. BMW-Sauber 135, 4. Renault 72, 5. Toyota 52, 6. Toro Rosso 34, 7. Red Bull 29, 8. Williams 26, 9. Honda 14.
Závod jsme pro vás sledovali v tradiční on-line reportáži, kterou si můžete přečíst ZDE.