Motorsport

VIDEO: McLaren proti Ferrari protestovat nebude

"Nejlepší okamžik závodu? Když jsem předjel Kimmiho,“ komentoval sporný manévr hlavní aktér Massa.

Velkou cenu Číny vyhrál britský mladík Lewis Hamilton, ale více než o jeho bezchybné jízdě se v motoristickém světě diskutuje o manévru, kterým Kimmi Räikkönen před sebe pustil stájového kolegu Felipe Massu. Räikkönen totiž již nemá šanci získat titul šampiona F1, a proto se rozhodl, že umožní svému kolegovi hladké předjetí.


Pravidla F1 zakazují tzv. týmovou režii, kdy se jeden z jezdců musí podřídit pokynům, které mu dává jeho tým. V Číně ale k ničemu takovému nedošlo. Žádná radiová komunikace urgující Räikkönena ke zpomalení zaznamenána nebyla, a tak bylo vše legální. Räikkönen se rozhodl sám ze své vlastní vůle. Zda bylo jeho jednání etické, to už nikdo neřeší. „Víme, co chceme jako tým. Co jsme v dané situaci udělali, mi přijde normální. Já nemám co ztratit. Prostě pracuji pro svůj tým,“ uvedl Räikkönen.

Podívejte se na sporný manévr:


McLaren protest dávat nebude

Ačkoliv se stáj Ferrari zjevně uchýlila v dnešní Velké ceně Číny k nepovolené týmové režii, konkurenční McLaren-Mercedes nebude proti postupu lídra Poháru konstruktérů protestovat u federace FIA. Několik hodin po skončení předposledního závodu sezony F1 to oznámil šéf britsko-německé stáje Ron Dennis.


U McLarenu postup Ferrari nikoho nepřekvapil. Hamilton se dokonce nechal slyšet, že by se nejspíš ve stejné situaci zachoval stejně. "Jsou tým a já vím, že kdybych byl v takové pozici a Heikki (týmový kolega Kovalainen) by vedl, udělali bychom zřejmě to samé," citovala Brita agentura Reuters.

Massa přiznal, že Hamiltonovi nestačil

"Jeli jsme na hraně. Zkoušel jsem to já, zkoušel to Kimi, ale Lewis měl dnes rychlejší auto. Nešlo to," řekl Massa, který největší rozdíl spatřoval v pneumatikách. "Náš monopost pracuje trochu jinak než stroje soupeřů a hlavně než McLaren. Většina ostatních rozjížděla závod na tvrdší směsi, jenže to my jsme nemohli, protože auto je nedokázalo dostatečně zahřát. Pak se dost špatně pilotovalo. Pro nás byly měkké gumy jedinou přijatelnou volbou pro první dva úseky."

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události