Motorsport

Alonso o nenáviděném soupeři: Hamilton si zaslouží titul

Alonso o nenáviděném soupeři: Hamilton si zaslouží titul

Španěl Fernando Alonso i přes nevraživost k Lewisu Hamiltonovi prohlásil, že si mladý Brit titul zaslouží.

"Mistrovství světa vyhrává nejlepší jezdec. A pokud Hamilton vyhraje, bude to proto, že nasbíral víc bodů než kdokoli jiný," řekl zkušený pilot stáje Renault.

K titulu všichni pomáhají Massovi

Vzájemná nevraživost mezi Alonsem a Hamiltonem byla znát i během závodního víkendu v Číně. Alonso několik dní před závodem na okruhu v Šanghaji prohlásil, že pokud bude moci, pomůže Felipemu Massovi získat titul. Hamilton mu úder poněkud neférově vrátil, když o Španělovi řekl, že je "šampionem, který prohrál s nováčkem."

Alonso není jediný, kdo Massovi pomáhá

Na okruhu v Šanghaji se brazilský pilot mohl spolehnout i na pomoc týmového kolegy Kimiho Räikkönena, který byl velkou část závodu před ním, ale nakonec mu své místo i přes zakázanou týmovou režii přepustil.


Čtyři kola před koncem závodu finský pilot na cílové rovince viditelně zpomalil a Massa se díky tomu dostal na druhé místo, čímž si místo šesti bodů připsal do tabulky pravdy bodů osm. Po závodě Räikkönen celou situaci vysvětlil takto. "Víme, co chceme jako tým. Co jsme v dané situaci udělali, mi přijde naprosto normální. Já nemám co ztratit. Prostě pracuji pro svůj tým,“ uvedl loňský šampion.

Na celou situaci se podívejte na videu.


Jenže Alonso a Räikkönen nejsou ti hlavní, kdo se snaží k titulu mistra světa dotlačit Felipeho Massu. Šedou emimencí tlaku na vítězství jezdce Ferrari a vůbec na umělé prodlužování boje o titul se zdá být samotná Mezinárodní automobilová federace (FIA), která kdykoli může, háže klacky pod nohy nejen Hamiltonovi, ale celé stáji McLaren.


Stačí vzpomenout na Velkou cenu Belgie, kde byl až zpětně po závodě hodně sporně penalizován právě Hamilton. Z prvního místa se odsunul na třetí a ztratil tím důležité čtyři body. Kdyby je nyní měl, bylo by o titulu mistra světa jasno. Jenže to je samozřejmě věc, o kterou FIA nestojí. Z ekonomického hlediska je totiž mnohem atraktivnější, když před posledním závodem v Brazílii mají naději na titul stále dva jezdci.

Na sporný manévr, kvůli kterému byl Lewis Hamilton po Velké ceně Belgie penalizován, se můžete podívat na videu.


Dotáhne Hamilton své tažení do zdárného konce?

Třiadvacetiletý Brit má k titulu nejblíže. To dobře ví i Alonso, který nijak nemíní snižovat Hamiltonův úspěch, pokud pilot McLarenu dotáhne za dva týdny v Brazílii své snažení do konce a vyhraje mistrovství světa. Alonso Hamiltona po Velké ceně Číny dokonce pochválil za dominantní výkon. "Byl nejrychlejší v trénincích, ve všech částech kvalifikace a nakonec vyhrál závod. Nepochybně si to zasloužil," řekl Španěl.

Náskok sedmi bodů by měl stačit…

Velká cena Brazílie pravděpodobně neuvidí skutečný souboj dvou uchazečů o titul. Lewis Hamilton je na tom přece jen lépe. Stačí mu dojet na pátém místě a titul má v kapse. "Má náskok sedmi bodů, to je velká výhoda. Bylo by lepší, kdyby závěrečný závod sezony byl dramatičtější. Upřímně řečeno, ať vyhraje kdokoli, mě se to tolik netýká," dodal Alonso. Současně ale připustil, že jeho nabídka pomoci Massovi stále platí.

Jan Pavlíček, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události