Motorsport

Portugalsko chce F1. Postavilo kvůli tomu hypermoderní okruh

Portugalská lokalita Algarve je pro většinu z nás známá jako místo, kam se jezdí především za sluncem a oceánem. Teď k tomu přibude ještě jedno pořádné lákadlo, které voní po spálených pneumatikách a benzínu.

Druhého listopadu bude oficiálně představen zbrusu nový motoristický okruh, který vyrostl nedaleko městečka Portimao. Premiéra to bude skutečně velkolepá. Trať totiž pokřtí šílení muži na superbicích v posledním dílu mistrovství světa. To však nebude zdaleka jediný závod, který se zde pojede. Kromě šampionátu superbiků se na jihu Evropy představí piloti A1 GP, FIA GT a vytrvalostních závodů Le Mans.

Vrátí se F1 do Portugalska?

"Autodromo Internacional do Algarve“, jak zní oficiální název, si dokonce dělá čáku na to, stát se jednou z vyvolených tratí, na níž se jezdí Formule 1. Prestižní šampionát se naposledy jel v Portugalsku v roce 1997. Tehdy zvítězil  v posledním dílu seriálu na okruhu Estoril nedaleko Lisabonu Jacques Villeneuve. "Udělali jsme pro to maximum. Postavili jsme okruh, který je schopen přijmout závody F1. Získat F1 však není bohužel něco, o čem rozhodujeme my,“ řekl Paulo Pinheiro, ředitel motoristického areálu v Algarve.


Prvním krokem, jak vstoupit mezi vyvolené okruhy, je získání týmů F1 pro testování, což už se podařilo. V prosinci sem má namířeno McLaren a Honda a dokonce ani Ferrari nevyloučilo, že se v Portugalsku ukáže.

Motoristický bonbonek za 5 miliard

Okruh, který vyhovuje těm nejpřísnějším normám FIM (Mezinárodní motocyklová federace) a FIA (Mezinárodní automobilová federace), má skutečně impozantní parametry a ihned se zařadil mezi to nejlepší, na čem se v Evropě jezdí.


Nejdelší varianta této motoristické lahůdky, která měří 4692 m je připravena pro případné závody F1. Pro další podniky je nachystáno 64 modifikací, do nichž lze okruh upravit. Celé této parádě dominuje věž pro VIP hosty, která trůní uprostřed automotodromu. Stavitelé mysleli pochopitelně i na "obyčejné" návštěvníky, pro které je nachystáno 85 000 míst k sezení.

Kromě samotné trati se na více než 300 hektarech nachází také okruh pro motokáry, technologický park, luxusní pětihvězdičkový hotel a bezpočet ubytovacích zařízení. Celá tato paráda stála pěkný balík „peněz“. Investice 195 milionů euro (4,8 miliardy korun) je největší, která byla uskutečněna v historii Algarve.

jvl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události