Motorsport

Francouzský pilot Loeb se stal mistrem světa. Už popáté

Sébastien Loeb z Francie získal pátý rallyový titul mistra světa v kariéře. Stačilo mu k tomu třetí místo v Japonské rally, kterou v neděli vyhrál jeho největší konkurent Fin Mikko Hirvonen. Loeb se tak stal nejúspěšnějším jezdcem historie rally.

V Japonsku se sice radovalo po skončení závěrečné třetí etapy duo Mikko Hirvonen a Jari-Matti Latvala hájící barvy Fordu, ale už dopředu bylo jasné, že třetí příčka bude Loebovi s Citroënem stačit k rekordnímu pátému prvenství v šampionátu. Francouz se na klíčové pozici usadil už během úvodní páteční etapy a v dalších dvou dnech ji uhlídal. I když v neděli nechybělo mnoho a mohl hodně ztratit, protože v předposlední, 28. rychlostní zkoušce, dostal smyk a vyjel mimo trať. "Na cestě bylo hodně vody. Auto se nedalo řídit, naštěstí jsme nic netrefili," oddechl si čtyřiatřicetiletý Loeb.

Loeb: Byla to strašná rally

Francouzský šampion vyhrál deset letošních závodů ze čtrnácti, celkově se v kariéře radoval šestačtyřicetkrát. S pěti tituly se stal nejlepším závodníkem historie. Před ním se čtyřikrát z celkového prvenství radovali Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen. "Byla to strašná rally, od začátku jsme byli pod velkým tlakem, protože jsme chtěli rozhodnout už tady. Ale teď je to perfektní. Jde o velký okamžik," prohlásil Loeb v cíli. "Sébastien si celkové prvenství zasloužil. Příští rok ho ale zkusím porazit," poznamenal Hirvonen.

Loeb přepsal historii

Francouzský závodník Sébastien Loeb v neděli přepsal historii. Získal totiž titul mistra světa již popáté v kariéře a překonal tak finské legendy Juhu Kankkunena a Tommiho Mäkinena. Ti se v minulosti radovali z titulu světového šampiona čtyřikrát.


První titul mohl Loeb získat již v roce 2003, ale o pouhý bod ho předstihl Petter Solberg. Poprvé se tak francouzský jezdec z celkového vítězství radoval o rok později a od té doby v rally kraluje. V roce 2004 vyhrál šest soutěží a se ziskem 118 bodů se poprvé stal světovým šampionem. Jeho náskok na druhého Solberga činil 36 bodů. Druhý titul následoval o rok později a náskok na opět druhého Nora byl 56 bodů.


Sébastien Loeb se narodil 26. února 1974 v Haguenau. V seriálu mistrovství světa začínal v roce 1999 při Rallye Catalunya - Costa Brava. Celkem absolvoval 112 závodů, z nichž dokončil 97. Z vítězství se radoval šestačtyřicetkrát, poprvé se tak stalo před šesti lety při ADAC Rallye Deutschland.

Japonská rally - konečné pořadí:

1. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus RS) 3:25:03,0
2. Latvala, Antilla (Fin./Ford Focus RS) +31,1
3. Loeb, Elena (Fin./Citroën C4) +2:30,6
4. Atkinson, Prévot (Aus./Subaru Impreza) +3:42,4
5. P.-G. Andersson, J. Andersson (Švéd./Suzuki SX4) +5:12,9
6. Gardemeister, Tuominen (Fin./Suzuki SX4) +6:09,4
7. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus RS) +7:05,3
8. P. Solberg, Mills (Nor./Subaru Impreza) +12:49,9

Průběžné pořadí MS po 14 z 15 závodů:

1. Loeb 112 bodů
2. Hirvonen 102
3. Sordó (Šp./Citroën) 59
4. Latvala 50
5. Atkinson 50
6. Solberg 41

hrc, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události