Motorsport

Hamilton: Rasismus není vtipný

Hamilton: Rasismus není vtipný

Lewis Hamilton se jako první muž tmavé pleti stal mistrem světa. Musí čelit rasistickým útokům.

S rasistickými útoky se setkával prakticky celou sezonu, ale nejvíce se s narážkami na barvu své pleti setkal během únorových testovacích dnů na Katalánském okruhu v Barceloně. Tam se někteří diváci objevili na tribunách s černými parukami a tmavým make-upem a na sobě měli trička s nápisem "Hamilton’s family", což znamená Hamiltonova rodina.

Ecclestone neviděl spojitost s rasismem

Šéf F1 Bernie Ecclestone po této nešťastné události ale prohlásil, že se nejednalo o rasistické urážky, ale že šlo o pouhý vtip. "Nemyslím, že to mělo něco společného s rasismem. Ve Španělsku šlo o hrstku lidí, byl to spíš žert než urážka. Hledáme v tom něco, co tam není," řekl Ecclestone stanici BBC. Ecclestone také prohlásil, že se celá událost zbytečně zveličovala a že nechápe, jak byly ty scény urážlivé.

Hamilton: Rasismus rozhodně není vtip

S tím však rozhodně Hamilton nesouhlasí. "Já to jako vtip nevidím. Pro mě bylo v tu chvíli velmi zásadní. I když jsem cítil velkou podporu od svých fanoušků, zejména z Velké Británie, tohle na mě bylo moc," řekl Hamilton, který se po loňském nevydařeném závěru letos dočkal mistrovského titulu. "Moje země stojí za mnou, na to jsem pyšný. Jsem hrdý, když vidím svého krajana jak mává britskou vlajkou,“ pokračoval mladý pilot. Na druhou stranu ale Hamilton přiznal, že přesně neví, jak „Velký Bernie“ své prohlášení ohledně rasismu myslel. „Vlastně nevím, jak to Bernie přesně řekl, ale já zkrátka rasismus za vtip nepovažuji," dodal Hamilton.

Útoky na Hamiltona i v Brazílii

Poslední podnik seriálu formule 1 se konal v Sao Paulu na okruhu Interlagos, což je domácí půda Felipeho Massy. Do Brazílie se dostavila i část španělského publika, která stojí proti Hamiltonovi. A proč? Jejich miláček Fernando Alonso řekl, že mladého Brita "moc nemusí“ a že pokud nějak bude moct ovlivnit boj o titul mistra světa, pomůže Massovi. Možná i právě kvůli tomuto prohlášení vznikla ve Španělsku webová stránka, na které lidé mohli alespoň imaginárně znepříjemnit Hamiltonovi cestu za titulem.


Na stránce, která už je v současné době blokovaná, se objevovaly rasistické urážky na Hamiltona a také řada dalších vulgárních nadávek. "Ve Španělsku lidi prostě podporují Fernanda Alonsa, v Sao Paulu Felipeho Massu. Mohou přece fandit, komu chtějí," řekl v tomto směru Ecclestone.

Překvapení pro všechny

Ecclestonova slova nepřekvapila jen Lewise Hamiltona ale i samotnou Mezinárodní automobilovou federaci. Ta letos zahájila antirasistickou kampaň jako odpověď na to, co se právě ve Španělsku stalo. Prohlášení Ecclestona antirasistické kampani jaksi odporují.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události