Sport

Sáblíková zdolala nemoc a skončila stříbrná

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková dojela na trati 5000 metrů na Světovém poháru v Moskvě druhá.

Pětikilometrová trať je nejsilnější disciplínou české závodnice. Taky proto na ni dva roky nenašla přemožitelku. Konec série přišel v Moskvě, kde byla rychlejší Němka Claudie Pechsteinová, která mistryni světa a světovou rekordmanku porazila o více než sedm vteřin.


"Jsem spokojená s tím, že je to bedna. Ale ne s odstupem od první, ten je strašně veliký," řekla Sáblíková ČTK. Sice se jí podařilo závod dobře rozjet, ale ve druhé polovině se už necítila ve své kůži. "Do třech kilometrů to bylo dobré, ale pak jsem obrazně řečeno umřela. Dál to nešlo, nebyla jsem to já," uvedla nejlepší česká sportovkyně uplynulého roku.

Nemoc bránila Sáblíkové ve stoprocentním výkonu

Sáblíková startovala v Moskvě stejně jako před týdnem v nizozemském Heerenveenu nachlazená a znovu vybojovala druhé místo. Tehdy na trati 3000 metrů nestačila jen na domácí Renate Groenewoldovou. Sáblíková celý týden brala antibiotika, která na poslední chvíli sháněla ještě v Praze. "Cítím se lépe než o uplynulém víkendu v Heerenveenu, ale uvidíme, co to se mnou udělá, až se postavím v Moskvě na led. Dva dny jsem netrénovala," řekla Sáblíková před odletem na ruzyňském letišti.


Na bednu celkem bez problémů dosáhla, na udržení série neporazitelnosti to ale nestačilo. Sáblíková i nadále vede průběžné pořadí Světového poháru o 50 bodů před Pechsteinovou.

V poslední jízdě sfoukla Anschützovou-Thomsovou

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku jela v závěrečné jízdě elitní skupiny s Němkou Danielou Anschützovou-Thomsovou, kterou suverénně porazila o téměř devět sekund. Nestačila však na šestatřicetiletou Pechsteinovou, která bojovala v předchozí rozjížďce s Kanaďankou Kristinou Grovesovou. Ta skončila čtvrtá.

Sáblíková vstoupila podruhé do stejné řeky

Sáblíková naposledy prohrála na oblíbené pětce v roce 2006 rovněž v Moskvě, když dojela třetí. Letos se jel závod na 5000 metrů v ruské metropoli poprvé v sezoně a česká reprezentantka si navzdory druhé porážce za sebou upevnila vedení v průběžném pořadí SP na dlouhých tratích, který v předchozích dvou letech ovládla.

Výsledky: Moskva - Světový pohár, 5000 m:
1. Pechsteinová (Něm.) 6:49,92, 2. SÁBLÍKOVÁ (ČR) 6:57,18, 3. Beckertová (Něm.) 7:01,72, 4. Grovesová (Kan.) 7:03,86, 5. Hughesová (Kan.) 7:04.22, 6. Anschützová - Thomsová (Něm.) 7:06,02, 7. Hozumiová (Jap.) 7:06,87, 8. Haugliová (Nor.) 7:08,63, 9. Smitová (Niz.) 7:11,59, 10. Nesbittová (Kan.) 7:17,62.

Stav SP:
1. SÁBLÍKOVÁ 260 bodů, 2. Pechsteinová 210, 3. Anschützová - Thomsová 175.

Podívejte se, co říkala Sáblíková a její trenér před závodem v Moskvě.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události