Motorsport

Formule 1 zvažuje nový formát kvalifikace

Rychlejší časy, větší drama na trati a více peněz. To vše by měla přinést v roce 2009 kvalifikace F1, která se podle dostupných informací převleče do nového kabátu.

Současný systém kvalifikace, ve kterém odpadává skupinka nejpomalejších jezdců, je prý nevyhovující a jeho zrušení se bude probírat na dalším setkání kongresu FIA Motor Sport Council (WSMC), který se uskuteční 4. prosince. 
Změna by měla zahrnovat nový formát kvalifikace a odměny za prvenství v tomto závodě. To by mělo boj o pole position zdramatizovat, aby se stal více divácky zajímavý a více výdělečný. Současný formát, kdy je kvalifikace rozdělena do tří částí, je podle odborníků neatraktivní a nevyhovující dynamickému světu F1.

Jak by měla kvalifikace vypadat?

Podle informací španělského deníku Marca by v novém systému kvalifikace mělo startovat všech 20 vozů, které by v nádržích měly jen malé množství paliva, přesně na pouhých 14 kol. Po každém odjetém kole by byl eliminován jeden vůz, tedy ne celá skupina nejpomalejších vozů, jak tomu bylo doposud. Po vyřazení 14 jezdců by zbylých šest pilotů mělo povoleno dočerpat palivo a vyměnit pneumatiky. Poté by se utkali o konečné umístění na startu hlavního závodu. Diváci by si tak mohli užít napínavých soubojů mezi nejrychlejšími jezdci ještě před hlavním závodem.

Vymůže si Ecclestone i medaile?

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone přišel s návrhem, aby o mistru světa nerozhodoval součet bodů, ale počet vítězství v jednotlivých závodech. Osmasedmdesátiletý Ecclestone by chtěl v každém závodě udělovat za pozice na stupních vítězů zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Slibuje si od toho zvýšení atraktivity závodů, protože ve spojení s případnou úpravou celkového hodnocení by piloti museli více bojovat o vítězství.


"FIA a všechny týmy s tím souhlasí a bude to zavedeno. Všichni chápou, co znamenají zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Téměř v každém sportu to takhle funguje. Důsledkem bude, že až přijedou do Melbourne na první závod, budou jezdci chtít odjet se zlatou medailí. Nechtějí odjíždět s deseti, osmi nebo šesti body," řekl pro deník Times Bernie Ecclestone.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události