Fotbal

Skandály ve fotbalové Evropě - rasismus, korupce, placené rozhovory

Skandály ve fotbalové Evropě - rasismus, korupce, placené rozhovory
Zdroj: oficiální zdroj

Rasistické nadávky, prodaný zápas a snížení hráčských platů. To jsou kauzy, které hýbou nejlepšími evropskými ligami.

V Anglii o sobě dali vědět fanoušci Newcastlu, kteří rasisticky pokřikovali na Egypťana Mida. V Itálii pravděpodobně půjdou dolů platy a novináři budou muset za rozhovor s hráči platit. Španělsko zase řeší aféru prodaného zápasu.

Mido fanouškům Newcastlu nepadl do oka

Egyptský útočník Ahmed Mido, který hájí barvy Middlesbrough, se při sobotním duelu Premier League stal terčem rasistických nadávek fanoušků Newcastlu. Incidentem se dokonce začala zabývat anglická Fotbalová asociace, která nevyloučila ani policejní vyšetřování.


Opakovala se situace ze vzájemného utkání z minulé sezony, kdy fanoušci Newcastlu na pětadvacetiletého Egypťana pokřikovali protiislámské nadávky.

Světová finanční krize útočí na italský fotbal

Fotbalové kluby se finanční krizí zaobírají stále více a uvažují o tom, že hráčům sníží smlouvy. Fotbalisté tak v Itálii nebudou dostávat astronomické platy. „Nemůžu se dívat na to, že naši hráči dostávají měsíčně gigantické částky a naši fanoušci vydělávají měsíčně sotva tisíc euro (25 tisíc Kč). Tenhle systém musíme změnit,“ řekl prezident AC Fiorentina Diego Della Valle.


"Tenhle zvrácený kolotoč jsme měli změnit už dávno a světová krize nám v tom může pomoct. Měli by na to přistoupit i jiné evropské ligy,“ myslí si Della Valle. Podle plánu, který by mohl vstoupit v platnost od roku 2010, by ale ztratily i televizní společnosti. Platit by totiž musely za každý rozhovor s hráčem či trenérem.

Tenerife údajně prodalo zápas

Španělské druhé fotbalové lize hrozí korupční skandál. Postarat se o něj měli fotbalisté druholigového Tenerife, kteří prý v posledním kole minulé sezony prodali zápas v Málaze. Ta si navíc výhrou 2:1 zajistila postup do první ligy. Deník El Mundo tvrdí, že má dispozici odposlechy, které naznačují, že záložník Jesuli od Málagy vzápětí dostal minimálně 6000 eur (asi 154 tisíc korun). Případ už vyšetřuje místní svaz.


Podle tamního listu si o úplatku Jesuli povídal s prezidentem Realu San Sebastian Iňaki Badiolou, který chtěl Tenerife přeplatit. Jejich rozhovor ale zachytily policejní odposlechy. Na zveřejněném přepisu Jesuli vysvětluje, že už se dohodl s Málagou. Jesuli před angažmá v Tenerife hostoval právě v San Sebastianu, a tak se s Badiolou znal a navzdory zranění měl sehrát roli prostředníka.


"Kolik by to stálo nás, kdybychom chtěli postoupit? Myslím, kolik vám nabídli oni, nemám s tím zatím žádné zkušenosti," ptá se na záznamu Badiola, který chtěl Málagu přeplatit a Tenerife motivovat k lepšímu výkonu. "Popravdě, nepamatuju si to. Sedm tisíc na hráče? Tak nějak to bylo. A jestli to nebylo sedm tisíc, tak to bylo šest tisíc," odpověděl mu Jesuli. V samotném zápase nakonec Málaga postup do nejvyšší soutěže uhájila díky výhře 2:1, kterou rozhodla penalta domácích, nařízená za ruku obránce Juanny.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události