Motorsport

F1: Konec formulí na slavném Hockenheimu?

Legendárnímu německému okruhu hrozí, že se na něj kvůli finančním problémům rychlé stroje již nevrátí.

Budoucnost formule jedna na okruhu v Hockenheimu je vážně ohrožena. Pokud se do problému nevloží německá vláda a nepřisype do podniku nějaké peníze, brány tradičního okruhu se uzavřou. "Bez finančních záruk od státu se formule jedna na Hockenheimu již nikdy nepojede,“ uvedl šéf společnosti provozující trať v Hockenheimu Karl-Josef Schmidt. "A není to jen problém Hockenheimu. Formule jedna zcela zmizí z Německa. Z finančních důvodů se bude jezdit pouze v arabských zemích,“ varuje Schmidt, který tvrdí, že bez podpory státu bude F1 pro evropské země nerentabilní.

Ztráty přes pět milionů

Příští rok se na Hockeheimu určitě nepojede, protože na programu F1 je závod na Nürburgringu, který se s Hockenheimem v kalendáři F1 pravidelně střídá. Závod F1 je tak v kalendáři až v roce 2010, a to je také rok, kdy vyprší smlouva s šéfem motoristického kolosu Bernie Ecclestonem.A pokud Ecclestone neobdrží finanční záruky, smlouvu neprodlouží. Podle informací novin Der Tagesspiegel Hockenheim totiž v minulé sezoně prodělal přes 5,3 milionů eur.V Německu o F1 klesá zájem

Představitelé hockenheimského okruhu si na svůj účet v minulých dnech připsali alespoň částečné vítězství. Spolkový stát Baden-Wuerttemberg totiž rozhodl, že o celé záležitosti bude jednat. Připraveny jsou i mstní firmy, které se budou radit, jak okruh svými penězi zachránit.
Ty určitě ale netěší zprávy a konstantně klesajícím zájmu o závody F1 v Německu. Od roku 2006, kdy svou helmu pověsil na hřebík domácí miláček Michael Schumacher, klesá sledovanost závodů v televizi a to je vždy znamení pro sponzory, aby od dané události dali ruce pryč. I před rokem 2006 v Hockenheimu neustále klesal počet prodaných vstupenek. „V roce 2002 závody F1 sledovalo 95 tisíc diváků, kdežto v roce 2005 pouze 65 tisíc,“ uvedl Schmidt.


Budoucnost formule 1 na jednom z nejznámějších okruhů světa by se teda měla vyjasnit v nejbližších dnech.
Pokud by byl opravdu okruh vyškrtnut z kalendáře F1, bude následovat osud francouzské Velké ceny, která se ze seriálu odhlásila z ekonomických důvodů a také závodu v Montrealu,který nebyl schopen splnit nároky pána F1 Bernieho Ecclestona.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události