Motorsport

V F1 nemusejí mít všichni stejné motory, "jen" stejně výkonné

Ve formuli jedna se musí začít šetřit, jinak po Hondě odejdou i další týmy. Max Mosley proto navrhuje, aby týmy od roku 2010 jezdily s lacinými motory.

Seriál závodů formule jedna není žádné uzavřené vakuum, ve kterém by nefungovaly ekonomické zákony. Zcela jasně se to ukázalo, když dnes ráno stáj Honda s okamžitou platností odstoupila z mistrovství světa. To byla voda na mlýn prezidenta Mezinárodní automobilové federace (FIA), který už dlouho opakuje, že náklady jsou astronomicky vysoké.

Mosley: Od roku 2010 bychom měli začít používat motory Cosworth

Mosley na odchod Hondy okamžitě zareagoval a navrhl možnost využívat laciné standardní motory Cosworth, které by pomohly výrazně omezit náklady. Všem týmům rozeslal dopis, v němž je o změně informuje.

"Uzavřeli jsme výběrové řízení a momentálně jednáme s Cosworthem, společností Xtrac a Ricardo Transmissinos," napsal Mosley v dopise. "Tyto společnosti by se od roku 2010 měly postarat o dodávku kompletního pohonného agregátu pro F1," uvádí dále Mosley. FIA vybrala motor Cosworth v tendru, který skončil v listopadu.

Některé stáje ale proti tomuto opatření už dříve protestovaly, Ferrari dokonce pohrozilo, že pokud nebude moci používat vlastní motor, tak formuli opustí. Stejně se vyslovil i Fernando Alonso. Mosley proto v dopise zdůraznil, že nikoho nebude nutit používat standardní motor, ale pravidla budou nastavená tak, aby žádný výrobce nemohl vyrobit silnější motor než Cosworth. Přeloženo do normálního jazyka: jestli nekývnete na společné motory, pak vám nedovolíme, abyste si sami vyráběli výkonnější. Budete muset dodržet stejné parametry.

Ecclestone: Odchod Hondy je něco jako budíček

Týmy, které si nadále budou vyrábět vlastní motory, budou muset používat převodovky XR. Mosley je přesvědčen o tom, že tato opatření pomohou zachránit nezávislé stáje. "Současné stáje mají do čtvrtka (11. prosince) čas na to, aby se k návrhu vyjádřily," uzavřel Mosley.

Stejně dnešní oznámení Hondy vnímá Ecclestone. "Je to budíček. Max a já už poměrně dlouhou dobu vedeme kampaň za snížení obrovského množství peněz, které musí týmy utratit, aby byly konkurenceschopné," poznamenal. Jedním z pokusů jak ušetřit by mohlo být právě zavedení motorů s jednotnými parametry.

Mediafax / tn.cz / jed
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události