Sport

Spor o další peníze pro olympiádu, kandidatura stála 70 milionů

Spor o další peníze pro olympiádu, kandidatura stála 70 milionů

Společnost Praha olympijská potřebovala zalepit díru v rozpočtu, zastupitelé jí přispěchali na pomoc.

Na začátku byl odvážný sen. Pro jedny se stal jedním ze životních cílů, pro druhé noční můrou. Veřejná debata o pořádání olympijských her v Praze významně utichla po neúspěšné kandidatuře na sportovní svátek v roce 2016. Stála 70 milionů korun.

Opozice chtěla odvolat vedení

Nyní se ale olympijský sen dostal na pořad dne jednání zastupitelstva hlavního města Prahy. Magistrát se totiž rozhodl téměř 11 miliony korun ze své kasy zalepit schodek v rozpočtu Prahy olympijské, tedy společnosti, která má českou kandidaturu na starosti.


"Deset milionů je dluh za rok 2008. Tato částka by pomohla jiným organizacím. Požaduji, aby bylo odvoláno vedení společnosti Praha olympijská," řekla opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (SNK ED).

Počítalo se s výdaji ve výši 120 milionů

Její návrh ale přijat nebyl. Důvody jsou jednoduché, Praha olympijská totiž utratila na kandidaturu pro hry v roce 2016 méně, než se předpokládalo, a výrazně méně, než všichni soupeři.


"První odhady hovořily o tom, že město za svoji kandidaturu utratí nejméně 120 milionů korun, to se však nestalo a Praha proinvestovala 57 procent z této částky," uvedl zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář. Jeho slova potvrdil i pražský primátor Pavel Bém.

Praha "chudým příbuzným" velkoměst

Společnost Praha olympijská měla letos od města ale k dispozici schválených jen zhruba 15 milionů korun, utratila 25,5 milionu korun. Jedenáctimilionovou dotaci použije na pokrytí svých závazků. Opozici vadí, že se organizace zadlužila přesto, že neměla dotaci jistou.


Soupeři Prahy na tom byli s financemi daleko lépe. Například Chicago vydalo za uchazečskou fázi v přepočtu 267 milionů korun, Madrid zaplatil 169 milionů a Baku 96 milionů korun. Další soupeři Prahy bylo Rio de Janeiro, Tokio a Dauhá.

Proti je veřejnost, nejistá je pomoc vlády

Po rozhodnutí o užším okruhu kandidátských měst, mezi které se Praha v tomto roce nedostala, se snížil počet zaměstnanců společnosti Praha olympijská na tři. Společnost, která kandidaturu chystala, bude nyní analyzovat poznámky Mezinárodního olympijského výboru, proč se Praha nedostala mezi úzký výběr kandidátských měst. Otázkou zůstává, jestli se jí podaří i nadále bagatelizovat výsledky průzkumů veřejného mínění a získá zejména finanční podporu od vlády.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události