Sport

Kličko si to rozdá s vymahačem dluhů

Kličko si to rozdá s vymahačem dluhů
Zdroj: oficiální zdroj

V zápasu, který byl doslova "spíchnutý horkou jehlou“, se o titul mistra světa organizace WBO, IBF a IBO utká v sobotu "Dr. Ocelová kladivo“ versus Hasim "Skála“ Rahman.

Ačkoliv si většina lidí myslí, že náhrada za zraněného Alexandra Povětkina je neadekvátní, tak co nelze americkému boxerovi upřít je fakt, že je velmi zajímavou osobností.

"Biják" o Hasimu Rahmanovi

Příběh Hasima Rahmana si v mnohem nezadá se známou boxerskou pohádkou, ve které si Sylvester Stallone zahrál Rockyho. Americký boxer, který poprvé vstoupil do ringu až ve dvaceti letech, dříve "pracoval“ jako vymahač dluhů pro drogové gangy. Se "špinavou" prací se rozhodl ze dne na den skonči a stát se boxerským šampionem v nejvyšší váhové kategorii. Šel tvrdě za svým cílem a v roce 2001 překvapivě smetl z ringu výborného Lennoxe Lewise.


První vyhrání z kapsy vyhání

Na vítězství nad britským boxerem, které mu přineslo tituly organizace WBC, IBO, IBF, však nedokázal navázat. Od té doby utrpěl několik těžkých debaklů, včetně výprasku od Lewise nebo porážky od Evandera Holyfielda. V posledním utkání o titul mistra světa prohrál Rahman kvůli roztrženému obočí po technickém KO s Jamesem Toneym, kterému byl však mistrovský titul poté odňat a zápas byl anulován.

Zdroj: oficiální zdroj

V Rahmanově boxerské kariéře poutá stejně jako vítězství nad Lewisem jeho porážka s Olegem Maskaevem, jenž ho v roce 1998 doslova vystřelil z ringu. Spousta fanoušků si také pamatuje na krevní výron velikosti tenisového míčku, který mu na čele vyrostl po úderu Evandera Holyfielda.Nepřemožitelný dříč Vladimir Kličko

Jeho soupeř Vladimir Kličko se dokázal po dvou krutých prohrách v letech 2003 a 2004 (Sanders 2. kolo TKO a Brewster 5. kolo TKO) vzpamatovat a od té doby zůstává neporažen. Dnes na sobě velmi usilovně pracuje a jeho píle a příprava na zápas jsou opravdu příkladné. Vladimir Kličko je nespornou světovou jedničkou (i když fanoušci jeho bratra Vitalije mají jistě jiný názor).

Kluci sice nejsou z cukru, ale za to jsou ze skla

Oba boxery spojuje několik věcí. Tou první je jejich slabá, chcete-li skleněná brada. Kličko byl knockoutován již třkrát (v roce 1998 od Rosse Purittyho) a Rahman dokonce čtyřikrát. Oba dva mají velmi silnou zadní ruku a oba při zápase kontrolují svým postojem a přední rukou své soupeře. Práce Vladimirovy přední ruky se s trochou nadsázky bude jednou vyučovat na sportovních školách. Ani jeden z nich není nijak zvlášť pohyblivý a rychlý jako byl například Muhammad Ali. 

Dvě věže v boxerském ringu

Oba jsou velmi zkušení bojovníci s vysokou postavou. Zajímavostí je, že Rahman s výškou 189 cm má rozsah paží 208 cm. Kličko měří 199 cm a má rozsah o dva centimetry kratší. Rahman nevyniká nijak mimořádnou fyzickou kondicí. Dobrá zpráva pro Rahmana je to, že všechny porážky utrpěl od vynikajícíh boxerů s velmi silným úderem. Špatná je ta, že Vladimir je nejspíš na vrcholu svých sil a jeho údery patří k těm nejsilnějším na světě. Uvidíme tedy jednoznačný zápas? Možná, ale nezapomeňme, že Rahman už dokázal skolit takového borce jakým byl Lennox Lewis, přemožitel Vladimirova bratra Vitalije.

Rahmanův titul zadarmo

Právě se starším z bratrské dvojice Kličků, se měl Rahman utkat už v minulosti, ale k zápasu z trochu kuriozních důvodů nakonec nedošlo. Duel, který se měl odehrát 30. května v roce 2005 byl kvůli Kličkově zranění stehna přeložen nejprve na 18. června a poté na 23. července. Když už bylo stehno konečně v pořádku, tak Kličkovi vypověděly službu pro změnu záda. Dalším náhradním datem byl 12. listopad. Posledním hřebíčkem do rakve sledovaného duelu bylo zranění kolene, které si ukrajinský šampion přivodil 7. listopadu, aby o dva dny později ukončil kariéru. Organizace WBC poté určila bez boje mistrem světa Rahmana.

Jaromír Vlček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události