Motorsport

Představitelé F1 si odsouhlasili brutální škrty v rozpočtu

Největší podíl na redukci nákladů bude mít snížení ceny motorů, zrušení testování uprostřed sezony a výrazné zeštíhlení zaměstnaneckého sboru.

O těchto změnách rozhodli představitelé Mezinárodní automobilové federace FIA a Asociace týmů F1 FOTA v pátek na zasedání v Monaku.

Největší změna se týká motorů

Ačkoliv šéf FIA Max Mosley neprotlačil zavedení jednotných motorů pro všechny stáje, podařilo se mu alespoň přemluvit týmy k používání levnějších motorů s delší životností. Ta bude v roce 2009 dvojnásobná. Jednotliví piloti pak mohou v průběhu sezony využít osm motorů plus čtyři na testování. Každá stáj bude mít k dispozici pouze 20 motorů na celou sezonu, přičemž jejich výkon bude omezen.


Nezávislé týmy, tedy ty, za nimiž nestojí žádná automobilka, budou navíc v nové sezoně motory Cosworth používat. Ty dohromady nepřijdou na více než 4,5 milionu liber (asi 130 milionů korun). To se však týká až sezony 2010.

V průběhu sezony se testovat smí, ale pouze omezeně

Další výrazná změna se bude týkat testování v průběhu sezony. Od příštího roku budou týmy moci testovat pouze v rámci závodního víkendu a některých tréninků během něj. Týmy si také odsouhlasily snížení počtu zaměstnanců během Velkých cen, stejně jako sdílení informací týkajících se používání pneumatik a paliva.


Podle FIA by všechny tyto změny, které jsou určeny pro sezonu 2009, měly ve srovnání s uplynulou sezonou týmům ušetřit až 30 procent nákladů. U nezávislých týmů by to měla být dokonce až polovina.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dortmund po sezóně vyhodil trenéra

Německý velkoklub Borussia Dortmund v pátek oznámil, že po společné analýze uplynulé sezony rozvázal spolupráci s dosavadním hlavním koučem Marco Rosem. 45letý trenér u klubu působil jednu sezonu. S týmem skončil na druhé příčce Bundesligy, ale v evropských soutěžích nezaznamenal větší úspěch. Kdo ho na postu lodivoda nahradí zatím není jasné. Nejpravděpodobněji by by ale měl Roseho nahradit Edin Terzič.