Hokej

Bitka na ledě. V hlavní roli rozhodčí

Bitka na ledě. V hlavní roli rozhodčí
Zdroj: TN.cz

Že jsou hokejisté ostří hoši, kteří povětšinou nemají k ruční výměně názorů daleko, asi nikoho nepřekvapí. Rozhodčí v ledové aréně ale občas také pořádně překvapí.

Když reprezentační nováček Alexandr Salák před týdnem lehce postrčil rozhodčího ve finské hokejové lize, málokoho zarazilo, že si kvůli tomu nezachytá pět zápasů. Přestože jeho atak byl z kategorie velmi lehkých, projev agrese vůči autoritě na ledě se tvrdě trestá. Omluvou mu nemůže být ani to, že jeho “blikanci“ předcházel faul na jeho osobu a z něj plynoucí inkasovaná branka. 

V minulosti se již takových incidentů odehrálo bezpočet. A ať se to hokejovým bafuňářům líbí, nebo ne, i takové incidenty zvedají diváky ze sedaček a lákají je do ochozů arén. Někdy jde o situace méně, či více vtipné, jindy při pohledu do ledového divadla až běhá mráz po zádech.


Tak tomu bylo třeba v případě slovenského hokejisty Mráze, který si sice v zápase slovenské extraligy na ledě příliš času nepřipsal, nesmazatelně se naopak zapsal do dějin utkání svým naprosto nepochopitelným útokem na rozhodčího, jehož hlavu ani nechránila helma. 

Někdy si rozhodčí bolestivě vyzkouší, jaké to je být v roli samotného hokejisty. Na dalším videu si můžete prohlédnout situaci, při níž se hokejka jednoho hráče zaklesla do výstroje druhého. To se stalo osudné arbitrovi, který byl zezadu surově, i když nechtěně, fulován.

O tom, že rozhodčí ale nejsou žádné “bábovky“, se na vlastní kůži přesvědčil fanoušek v kanadsko-americké NHL. Ten se chtěl zviditelnit před miliony diváků u televizních obrazovek a pronikl na hrací plochu. Jak může hokej bolet, jej ale poučil jeden z arbitrů, který jej poslal nevybíravě na mantinel. Za takový zákrok by si hráč vysloužil trest na 5 minut a do konce utkání, pane rozhodčí! 

Arbitři mají za úkol sledovat hru a chování jednotlivých hokejistů. Ten, kterého vám ukážeme jako dalšího, si to vzal opravdu k srdci. Agresora toužícího po bitce se soupeřem včas odhadl a následně eliminoval způsobem, za který by se nemuseli stydět vyhlášení tvrďáci v hokejové výstroji. 

Hokej sice často bolí, ale někdy i s úsměvem na tváři. Tragikomickou situaci mohli vidět diváci na českém území v rámci turnaje Euro Hockey Tour letos. Během severského derby se pokusil finský hráč Lennart Petrell “přišpendlit“ na mantinel švédského soka, místo toho to ale odnesl muž v černobílém dresu. 


dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události