Sport

Británii šokovala sázkařská aféra

Snooker, obdoba biliardu, je hrou gentlemanů, při které jsou hráči ustrojeni jako na Vídeňský ples v opeře, teď ukázala, že při ní může docházet k pořádně nečistým praktikám.

Na britském šampionátu si měli ruce ušpinit Jamie Burnett v duelu se Stephenem Maguirem, při kterém se oba muži nejspíš zapletli do sázkařské aféry. O co přesně šlo? Utkání dopadlo podle předpokladů vítězstvím druhého hráče světového žebříčku Maguira nad Burnettem v poměru 9:3, což odpovídá prognózám uveřejněným před utkáním. Až do tohoto bodu je všechno v pořádku.

Nepochopitelné selhání nebo sprosté fixlování?

Problém je v tom, jakým způsobem bylo výsledku dosaženo. Stav prvního hracího dne utkání, které bylo rozděleno do dvou dnů, byl 6:2 pro Maguirea. Před startem druhého hracího dne se náhle objevilo obrovské množství sázek na konečný výsledek v poměru 9:3. V den D přišel diskutovaný moment obou "švindlířů“ za stavu 3:8 pro světovou dvojku, když byl na tahu Burnett. Maguairova tréninkového partnera čekal triviální šťouch, který by zahrál podprůměrný hráč s pěti promile alkoholu v krvi.


Jenže Burnett překvapivě minul a to byl podle všeho střízlivý. Černé kouli, která měla nenávratně zmizet v díře, navíc chyběl k jejímu "potopení" pořádný kus. "Neustále jsem si opakoval, že to musím dát, že je to poslední šance," uvedl ke klíčovému okamžiku zápasu. "V posledním framu jsem cítil takový tlak jako ještě nikdy před tím. Opravdu si nepamatuji, že bych se tak za celý svůj život cítil. Snooker je až přespříliš důležitý, jde tu o kariéru," dodal Burnett, který netušil, jakou vyvolá jeho nepodařený strk vlnu emocí. Potěšeni byli zejména sázkaři, kteří si pěkně "namastili“ kapsu.


"Byl jsem překvapen, když onu černou kouli netrefil, ale ulevilo se mi. Já se jen pokouším vyhrát," reagoval na podezření na nekalé dohody Maguire. "Bylo zřejmé, že to byl jiný Jamie, než na začátku zápasu. To se však dalo čekat. Byl bych na tom stejně, kdybych prohrával 2:6," uvedl.

Údajný podvodník paradoxně pomohl svému sportu

Reakce na Burnettův "majstrštyk“ na sebe nenechaly dlouho čekat. Chvíli po zápasu byly pozastaveny veškeré sázky na utkání, která jsou vysílané v televizním přenosu. Celou situací se bude navíc v blízké budoucnosti zabývat vedení snookerové federace. A to není vše. Parlamentní komise se bude od začátku příštího roku zabývat otázkou sázek na sportovní zápasy a je možné, že dojde ke změně legislativy. Měla by také vzniknou nová organizace na kontrolu hazardních her.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události