Motorsport

Chcete mě? Jeden z nejlepších světových pilotů rallye hledá práci

Kvůli všudypřítomné finanční krizi oznámila japonská stáj Subaru odchod ze světového šampionátu. O místo tak přišli dva elitní piloti Chris Atkinson a Petter Solberg.

Pro australského pilota rallyového šampionátu Chrise Atkinsona to mohla být tuze báječná sezona. V celkovém hodnocení  obsadil pátou příčku, což se mu nikdy v minulosti nepodařilo. Porazil dokonce i svého stájového kolegu a mistra světa Pettera Solberga. Přes veškeré úspěchy se ze dne na den ocitl na dlažbě. Jeho zaměstnavatel, kterým je automobilka Subaru, totiž kvůli finanční krizi oznámila odchod ze šampionátu.


“V tuto chvíli mám podepsanou smlouvu se Subaru na rok 2009. Vzhledem k tomu, že stáj se v příštím roce nechce šampionátu zúčastnit, tak je mi k ničemu,” řekl zničený Atkinson, který přes veškeré trable hledí do budoucnosti s nadějí. “Na světě je nás pouze pět až šest, kteří dokážeme jezdit na tak vysoké úrovni. Proto doufám, že mě někde zaměstnají,” doufá Atkinson, kterého nicméně nemůže zaměstnat žádná ze současných stájí, protože hlásí plný stav.

Šéf Subaru se slzami v očích oznámil, že jeho stáj končí

Jednomu z nejlepších pilotů, který se v rallye pohybuje, trvalo dlouhou dobu, než se probil na špičku a mohl podepsat mnohamilionový kontrakt se Subaru. Pak však přišla nečekaná rána.


Prezident japonské stáje Ikuo Mori oznámil, že kvůli ekonomické krizi se stáj šampionátu nezúčastní. “Jakkoliv je toto rozhodnutí náhlé, tak je nezbytné,” řekl se slzami v očích na tiskové konferenci Mori. Subaru tak následoval jinou japonskou automobilku Suzuki, která ohlásila svůj odchod jen o necelých 24 hodin dříve. Japonský exodus začala Honda, která opustila ze stejného důvodu, jako její motoristická sestřenice, F1.


“Jsem velmi překvapený. Netušil jsem ani ve snu, že se něco takového může stát. Zvláště, když máme já i Petter Solberg smlouvy na příští rok,” uvedl chvíli po překvapivém prohlášení šokovaný Atkinson.

Uvidíme Atkinsona v České republice na Barum Rallye?

Australský jezdec doufá, že odchod Subaru je pouze dočasný. “Uvidíme na konci příštího roku,” řekl muž, který by mohl do té doby jezdit v méně známé soutěži Intercontinental Rally Challenge IRC, v jejímž kalendáři figuruje i zlínská Barum Rallye.


“Někde musím jezdit, nemůžu z ničeho nic přestat,” řekl Atkinson, který by mohl možná usednout za volant některé ze soukromých týmů Subaru. “Vidím spoustu dobrých věcí na IRC,” uzavřel Atkinson, kterého bychom tedy mohli vidět v srpnu v České republice. 

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události