MS dvacítek: O zlato si to rozdají Kanaďané se Švédy

Zdroj: TN.cz

Přemožitel českého výběru, tým Ruska, se až v nájezdech sklonil před mužstvem Kanady.

Slovenská pohádka končí. V semifinále ji rázně utnul výběr Švédska.

Začalo se od podlahy

Fantastickou podívanou nabídl fanouškům duel mezi reprezentací "javorového listu" a Ruskem. Nakonec se radovali Kanaďané, kteří v Ottawě vyhráli 6:5 po samostatných nájezdech.

Zámořská velmoc se v úvodní třetině dvakrát ujala vedení, soupeř ale vždy rychle vyrovnal. Ve druhé dvacetiminutovce se prosadil pouze domácí Jordan Eberle, který se měl stát hrdinou večera.

Rusové na začátku třetí třetiny znovu vyrovnali a po dalším gólu Kanady z hokejky Esposita vytvořili Shakespearovské drama.

Pět vteřin před sirénou šli do finále Švédové...

Počtvrté se Evropanům podařilo srovnat ve 47. minutě po střele Andronova a dvě minuty před koncem se díky brance Klopova dostali Rusové dokonce poprvé v utkání do vedení. Heroický závěr však Kanaďanům přinesl vyrovnání. Tavares vydoloval puk u pravého mantinelu a poslal ho na branku, kde ho pět vteřin před koncem uklidil do sítě Eberle.

Desetiminutové prodloužení rozhodnutí nepřineslo, a tak musely druhého finalistu určit samostatné nájezdy. V nich dominovali domácí hokejisté, když se prosadili znovu Eberle a v druhé sérii Tavares. Z ruských střelců pak nepřekonali Tokarskiho Kugryšev s Černovem a v ottawské SBP Areně mohly vypuknout kanadské oslavy, které se mísily s obrovským ruským zklamáním.

Kanada - Rusko 6:5 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 2:3 - 0:0)
Branky: 3. Sonne (Kane, Della Rovere), 8. Cormier (Kane), 37. Jor. Eberle (Hodgson, Tavares), 46. Esposito (Sonne), 60. Jor. Eberle (Tavares), rozhodující nájezde Jor. Eberle - 6. Gončarov (Daďonov, Pašnin), 8. Klopov (Kljukin), 41. Gračev (Filatov), 47. Andronov (Filatov, Gončarov), 58. Klopov. Rozhodčí: Laaksonen, Levonen (Fin.) - Kalivoda (ČR), Novák (SR). Vyloučení: 5:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 19 327.

Švédové museli dotahovat

Slovenští hokejisté nenavázali na překvapivý výsledek ze čtvrtfinále se Spojenými státy a se Švédskem prohráli 3:5.

Naši východní sousedé opět dokázali svého soupeře zaskočit, a přestože byli Švédové v první třetině nepatrně aktivnější a hráli i tři přesilové hry, šli do kabin s jednogólovým náskokem svěřenci Štefana Mikeše. Pouhé čtyři vteřiny před koncem třetiny se prosadil Mertel. O gól vedli Slováci také po druhé třetině, tentokrát však 2:1. O vyrovnání se nejprve postaral Backlund, outsidera poslal znovu do vedení Tatár.

Knock-out v třetí části

O výhře Švédů nakonec rozhodla pětiminutová pasáž v polovině závěrečného dějství, ve které se postupně prosadili Backlund, Ullström a Hjalmarsson. Naději ještě vykřesal Slovákům svou druhou brankou v utkání Tatár, na konečných 5:3 ale v závěru upravil střelou do prázdné branky Möller.

Finále si tak stejně jako před rokem zahrají Kanaďané se Švédy, Slovensko čeká proti Rusku souboj o bronz.

Švédsko - Slovensko 5:3 (0:1, 1:1, 4:1)

Branky: 31. Backlund (Gustafsson, Karlsson), 48. Backlund (Karlsson), 49. Ullström (Tedenby, Petersson), 52. Hjalmarsson (Tedenby), 59. Möller (S. Erixon, Karlsson) - 20. Mertel (Kytnár), 36. Tatár (Mertel), 56. Tatár (Mertel, Valach). Rozhodčí: Muylaert, Pellerin - Bechard, Losier (všichni Kan.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. Diváci: 18 112.