Motorsport

DAKAR: Lopraise do cíle odtáhnul soupeř, oprava trvala celou noc

Posádka kamionu Aleše Lopraise už se smiřovala s koncem nadějí na Rallye Dakar v Argentině. Pomoc přišla nečekaně a na poslední chvíli.

Druhá etapa dakarské rallye ze Santa Rosy do Puerto Madryn se málem stala osudnou synovci slavného řidiče Karla Lopraise, Alešovi. Ten jen o vlásek unikl smutnému odjezdu domů krátce po startu nejprestižnějšího závodu svého druhu. Naději Lopraisovu týmu po poruše spojky nečekaně zachránil soupeř.

Místo vítězství porucha spojky

“Na 200. kilometru speciálky, když už pominuly nejtěžší pasáže, se Alešova tatra zastavila s poruchou spojky a nepojízdná zůstala stát vedle trati,“ stojí na oficiálních stránkách týmu. V té době přitom Loprais bojoval o celkové vedení, rozestupy mezi kamiony v čele se pohybovaly pouze v řádu minut.

Otec Aleše Lopraise hovoří o tom, jak dlouho trvala oprava v bivaku a jak vydí další šance svého syna:

"Auto jelo prostě výborně. Neudělali jsme prakticky žádnou chybu. Terén byl sice místy velmi obtížný, nicméně jsme to pokaždé zvládli naprosto bez problémů. Zkuste si představit, že prostě máte den a že vám vychází vše, co uděláte. Tak přesně nějak to bylo, tedy až do toho nešťastného okamžiku," líčil Aleš Loprais své pocity v cíli.

Loprais: Věřil jsem, že to zvládneme

Porouchaná spojka ale všechno zbořila jako domeček z karet. Loprais s posádkou se ale nehodlal vzdát bez boje. "Prostě jsem věřil, že to nějak zvládneme, že se najde někdo kdo nám pomůže. Nerad něco vzdávám, vlastně se nevzdávám nikdy. Situace byla samozřejmě vážná, ale řešili jsme to v mezích možností v relativní pohodě." 

Naštěstí pro českou posádku se potvrdilo, že odvážnému štěstí přeje. Lopraisova tatra zůstala stát na velmi kritickém místě, kde kvůli mělkému písku zapadlo několik desítek aut. Pořadatelé mezitím odklonili většinu soutěžících jinam, neboť došlo k dalšímu ucpání trati osobními auty, takže ti, kdo přicházeli v úvahu pro případnou pomoc, nebyli vůbec v dosahu.

Randýsek s doprovodným kamionem zachráncem

Poslední naděje svitla s projíždějící posádkou kamionu MAN Roberta Randýska, který jede rychlý doprovod týmu Offroadsport.cz Miroslava Zapletala. Randýsek zapojil Tatru na lano a dotáhl ji až do cíle speciálu, protáhl ji i těžkými závěrečnými písky. "Loprais Tatra Team znovu děkuje týmu Offroadsport.cz za nezištnou a profesionální pomoc, bez níž by nebylo možné v dakarské rallye pokračovat,“ píší v děkovném  vzkazu na stránkách Lopraisova týmu.

Oprava se odehrála v noci, rallye na nikoho nečeká

V cíli speciálky už na něj čekala doprovodná šestikolka Babča Leoše Lopraise, která vůz odtáhla za 9 hodin na laně do bivaku, kde zbytek týmu mezitím naplánoval opravu. Ta začala hodinu po půlnoci tzv. traťového času. Na trať třetí speciálky by měla opět funkční tatra vyrazit dnes krátce před 15. hodinou.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události