Hokej

Mládežnický hokej je v krizi. Jak z ní ven?

Mládežnický hokej je v krizi. Jak z ní ven?
Zdroj: TN.cz

Mistrovství světa hokejistů do dvaceti let ukázalo to, o čem se v hokejových kruzích mluví už dlouho. Český juniorský hokej výkonnostně stagnuje.

Otázka zní, jak ho znovu nastartovat.

- Jak tedy zvednout úroveň mládežnického hokeje v Česku?


1, Zeštíhlení soutěží
Realita je nyní taková, že nejvyšší juniorskou a dorosteneckou soutěž hraje 24 týmů. Hokejoví odborníci už několik let volají po tom, aby se tento nadměrný počet výrazně zredukoval. Důvod je jasný – dochází k rozmělňování kvality, hraje se spousta zbytečných zápasů, které netáhnou ani ty nejvěrnější fanoušky, tratí se zbytečně moc peněz za cestování. Navíc většina zápasů ty lepší hráče výkonnostně nikam neposune. Vedení mládežnických lig na to zareagovalo tím, že se od příští sezony soutěže zeštíhlí na 20 mužstev. Jenže i toto číslo je příliš vysoké. Suma sumárum, vlk se nažral, ale koza zůstala celá…2, Více šancí v extralize
Trenéři si stěžují, že mají k dispozici málo kvalitních mladých hráčů. Jenže tak strašné to není. V extraligových týmech je spousta kvalitních hokejistů, ale prostoru dostávají poskrovnu. Důvodem je hlavně to, že se trenéři bojí na led poslat osmnáctiletého kluka bez zkušeností, když na střídačce mají zkušeného borce s milionovým měsíčním platem. I když si to v mnoha klubech odmítají přiznat, podobné smýšlení sráží český hokej do kolen.

3, Brzký únik do zámoří

Dalším problémem, který však nejde tolik ovlivnit, je to, že když už se nějaký talent v Česku "chytí", je okamžitě expandován směrem za oceán. Přitom tam se třeba několik let trápí v nižších soutěží, které ho výkonnostně jen stěží posunou někam dál. Takových příkladů je několik – Sobotka, Kundrátek, Neuwirth, Schwarz, Káňa, to je jen slabý výčet těch, kteří si na odchod do zámoří měli ještě počkat…

4, Slovenský model

Anebo si můžeme vzít příklad z našich východních sousedů. Ti přišli s revoluční myšlenkou - reprezentační dvacítku zařadili rovnou do nejvyšší hokejové soutěže! A jelikož je v pondělí v noci čeká v Ottawě zápas o třetí místo s Ruskem, tento model nese zřejmě výsledky. Trenér české dvacítky Marek Sýkora prohlásil, že bychom o něm měli také uvažovat.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události