Sport

Rakouský orel Loitzl se stal vítězem slavného Turné čtyř můstků!

Rakouský orel Loitzl se stal vítězem slavného Turné čtyř můstků!
Zdroj: TN.cz

Skokan na lyžích Wolfgang Loitzl potvrdil svůj triumf na Turné suverénním vítězstvím v rakouském Bischofshofenu. Nejlepším z Čechů byl v úterním závodě dvaadvacátý Roman Koudelka, na třiadvácátém místě skončil Jakub Janda.

Skokanské překvapení letošní sezony Loitzl nenechal od začátku nikoho na pochybách, kdo se stane vítězem letošního Turné. Rakušan, který vstupoval do poslední závodu slavného podniku z pozice lídra, když ovládl předchozí dva závody, si počínal nebývale suverénně. Předvedl nejdelší výkony obou kol a s náskokem téměř dvaceti bodů porazil Simonna Ammanna.

Po premiérovém vítězství přišel i velký triumf

Věčné druhý muž Loitzl přitom teprve v druhém závodě Turné v Garmisch-Partenkirchenu vyhrál poprvé v životě závod Světového poháru a o pár dní později už slavil největší úspěch v kariéře. "Dlouho jsem toužil po tom vyhrát konečně závod a teď se mi to podařilo třikrát za sebou a hned na Turné. O tom sní každý skokan," uvedl Loitzl, který celá léta kryl v  rakouské reprezentaci záda mnohem lepším skokanům.

Loitzl: Budu potřebovat hodně času, abych to všechno pochopil

I z toho důvodu by před začátkem sezony Loizla za vítěze Turné tipoval málokdo. "Ani já jsem to samozřejmě nečekal. V posledních dnech se toho stalo tolik, že budu potřebovat hodně času, abych to všechno pochopil," dodal rakouský hrdina před 30.000 fanoušky pod můstkem, který  se tak stal se prvním rakouským vítězem prestižního Turné od roku 2000, kdy triumfoval Andreas Widhölzl.

Ammann: "Wuff" nás všechny porazil na celé čáře

Loitzl měl před dnešním finále luxusní šestnáctibodový náskok před Švýcarem Simonem Ammannem, který ho opravňoval k tomu, aby skákal na jistotu. Rakušanovi to však bylo jedno a v obou kolech podal důkaz o své mimořádné formě. V obou kolech předvedl nejdelší skoky dne 142,5 a 141,5 metru a druhého Ammanna porazil skoro o 17 bodů. Švýcar s pohádkovou přezdívkou Harry Potter byl nakonec jediným, kdo dokázal Loitzla porazit. Oberstdorfský triumf byl však na orla z Bad Ischlu málo.

Podívejte se na Loitzlův finálový skok a šílenství rakouských fanoušků:

Loitzl celkově triumfoval s velkým náskokem 32,6 bodu a jako první skokan překonal hranici 1100 získaných bodů. Také Ammannových 1091,1 bodu je více než dosavadní maximální zisk z minulých ročníků.


"'Wuff' nás všechny porazil na celé čáře, takže jsem rád, že se mi podařilo vyhrát alespoň v Oberstdorfu. Nejsem z druhého místa přešťastný, ale celkem spokojený ano. Už od závodu v Garmischi mi nohy nefungovaly stoprocentně," uvedl Ammann, jenž byl před Turné považován za největšího favorita na celkové vítězství.


Na celkovém třetím místě skončil Loitzlův krajan Gregor Schlierenzauer. Mistr světa v letech se postavil na bronzový stupínek i pod můstkem Paula Ausserleitnera, kde ho o pouhou desetinu bodu porazil Dmitrij Vasiljev z Ruska.

Češi na turné nezklamali, zároveň však ani nenadchli

Dva nejlepší Češi obsadili místa ve třetí desítce. Roman Koudelka, jenž v prvním kole porazil v k.o. souboji Borka Sedláka, byl dvaadvacátý, vítěz Turné z roku 2006 Jakub Janda hned za ním.


Bývalý juniorský mistr světa Koudelka byl v Turné celkově osmnáctý a Janda dvaadvacátý. V SP je pořadí opačné, Češi se seřadili na 19. a 20. pozici.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události