Motorsport

DAKAR: Macháček se posunul do čela čtyřkolek

Český závodník Josef Macháček sice zajel v sedmé etapě až sedmý čas, ale z pořadí vypadl dosavadní lídr Joan Manuel Gonzalez ze Španělska.

Josef Macháček stráví den volna na Rallye Dakar v pozici lídra kategorie čtyřkolek. V sedmé etapě, která účastníky zavedla z Argentiny do Chile se český jezdec na yamaze posunul z druhého místa do čela průběžného pořadí. Macháček má téměř dvě a půl hodiny před dnešním vítězem Marcosem Patronellim z Argentiny. Odpadl totiž i průběžně třetí Francouz Christophe Declerck. Vítěz úvodních dvou etap v rychlostní zkoušce zlomil přední poloosu.

Kamiony měly ve čtvrteční etapě hodně potíží, a tak se jim organizátoři závodu rozhodli dát v pátek volno. O dramatické chvíle ale nebyla na Rallye Dakar ani tentokrát nouze. Etapa vedla z Mendozy do Velparaiso a měřený úsek měl délku 419 km.

Černý den obhájce prvenství

Další velkou ztrátu utrpěl favorizovaný tým Mitsubishi. Den po šampionovi z roku 2006 Luku Alphandovi rallye skončila i pro obhájce prvenství a s devíti triumfy historicky nejúspěšnějšího účastníka Dakaru Stéphana Peterhansela. Už na 57. kilometru musel Francouz se spolujezdcem Jeanem-Paulem Cottretem hasit svůj vůz, na dalších kilometrech měl potíže s přehříváním motoru a nakonec s poruchou agregátu zůstal na trati stát.

Sainz těží z rozžhavených motorů

Za svým vysněným triumfem tak míří bývalý dvojnásobný mistr světa v rallye Carlos Sainz. Jezdec, který vloni vyhrál evropskou verzi Dakaru, těží z problémů svých největších soupeřů i mála chyb na trati. Ještě hůře než Peterhansel totiž skončil dosavadní lídr mezi automobily, Násir Attíja. Katařan byl totiž diskvalifikován za to, že se v 6. etapě vyhnul úseku s dunami. Attíja zvolil jinou trasu kvůli stejnému problému, jaký měl v pátek Peterhansel - přehříval se mu motor.

Sainz potřeboval dvě hodiny a třicet pět minut na to, aby sedmou etapu, jež přivedla závodníky z Argentiny do Chile, s jistotou vyhrál. "Jelo se mi dobře," poznamenal Sainz. "Byla to pěkná, ale náročná trasa. Všechno zatím běží podle plánu," liboval si v cíli Španěl, který je průběžně v čele s těsným náskokem na své pronásledovatele.

Coma si pohlídal druhé místo mezi motocykly

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Chilan Lopez, před průběžným lídrem Comou ze Španělska vyhrál o téměř čtyři minuty. Třetí dojel vítěz šesté etapy Francouz Despres. Nejlepší z Čechů Martin Macek obsadil sedmadvacátou příčku.

Konvoj účastníků má v sobotu volný den, v neděli se pak vydá z Valparaisa do La Sereny. Urazí při tom 652 km, z toho 294 bude měřených.

Co si o průběhu závodu myslí Standa Berkovec, najdete TADY.

Rallye Dakar - 7. etapa,
Mendoza (Arg.) - Valparaiso (Chile) (816 km/244 km):

Automobily:
1. Sainz (Šp./Volkswagen) 2:35:27, 2. Miller (USA/Volkswagen) -3:41, 3. Gordon (USA/Hummer) -4:13, 4. Roma (Šp./Mitsubishi) -5:37, 5. Chicherit (Fr./BMW) -6:08, 6. De Villiers (JAR/Volkswagen) -7:48.
Průběžné pořadí: 1. Sainz 23:42:40, 2. De Villiers -9, 3. Miller -13:53, 4. Roma -29:16, 5. Gordon -1:08:21, 6. Holowczyc (Pol./Nissan) -2:39:32.

Motocykly:
1. Lopez (Chile/KTM) 2:36:09, 2. Coma (Šp./KTM) -3:57, 3. Despres (Fr./KTM) -5:21, 4. Fretigne (Fr./Yamaha) -8:58, 5. Casteu (Fr./KTM) -14:07, 6. Verhoeven (Niz./KTM) -14:42, ...27. Macek (ČR/Yamaha) -41:30, 44. Pabiška -1:01:22, 45. Froněk (oba ČR/KTM) -1:01:23.
Průběžné pořadí: 1. Coma 26:23:47, 2. Street (USA/KTM) -51:22, 3. Fretigne -52:31, 4. Ullevalseter (Nor./KTM) -1:24:01, 5. Viladoms (Šp./KTM) -1:24:19, 6. Despres -1:35:23, ...31. Macek -6:17:39, 64. Froněk -10:24:10, 107. Pabiška -18:06:29.

Čtyřkolky:
1. Patronelli (Arg./CAN-AM) 3:41:37, ...7. Macháček -29:28, 10. Bražina (oba ČR/Yamaha) -43:22.
Průběžné pořadí: 1. Macháček 36:22:01, 2. Patronelli -2:27:31, ...6. Bražina -7:31:27.