Pražská Sparta podlehla v Aténách Panathinaikosu 3:0 a byla vyřazena z Ligy mistrů. S experty jsme hledali příčinu tohoto neúspěchu.
Sparta byla blízko blizoučko k tomu, aby prolomila řecké prokletí a postoupila přes Panathinaikos Atény do čtvrtého předkola Ligy mistrů. Po domácí výhře 3:1 se jí dávaly velké naděje, ty ale nenaplnila.
V Aténách se český vicemistr představil bez nejlepšího stopera ligy Tomáše Řepky, ale hlavně se prezentoval velmi ustrašeným výkonem. Proti tomu, co předvedla Sparta na Letné, to byl jen velmi slabý odvar. "Tím, co se odehrávalo na hřišti, jsem byl velmi zklamaný,“ říká narovinu v rozhovoru pro tn.cz František Straka, bývalý trenér Sparty a znalec řeckého fotbalu. "Sparta se až moc soustředila na defenzivu, hrála pasivně. Ale je jasné, že rozdíl mezi oběma mužstvy je značný,“ uvedl v rozhovoru s tn.cz Zdeněk Ščasný, který Panathinaikos koučoval v sezóně 2004/05.
Co výkonu svého týmu řikal trenér Jozef Chovanec? To si přečtěte ZDE.
Chyběla aktivita, sebevědomí...
Straka viděl hlavní příčinu neúspěchu právě v malé aktivitě a bojácnosti českého týmu. "Sparta měla hrát sebevědoměji. Měla přehnaný respekt a prostě jí scházela větší odvaha pouštět se do kombinační hry a jít do souboje jeden na jednoho,“ myslí si Straka, sám bývalý hráč týmu z Letné. "Sparta se přesvědčila doma, že když zakombinovala a zaútočila ve větším počtu hráčů, tak Řekové byli hodně nejistí. A tohle mi v úterý večer v Aténách chybělo,“ dodává Straka.
Pražané navíc před zápasem vyhlašovali, že se chtějí prezentovat aktivním výkonem jako na Letné a vstřelit gól.
Místo toho ale borci v rudém nastoupili do utkání s defenzivnější taktikou, když na hrotu operoval osamocený Bony Wilfried. "Podle mého názoru šlo o přizpůsobení se systému, který hrál Panathinaikos,“ uvádí pro tn.cz Straka. "Trenéři Sparty chtěli zpevnit střed hřiště, aby Řekům zamezili v kombinaci, a to se jim první poločas povedlo. Sparta hrála velmi dobře v obraně, řecký tým do ničeho nepouštěla,“ popisuje průběh prvního poločasu, který skončil gólem do šatny, Straka.
S tím souhlasí i Zdeněk Ščasný. "Řecké mužstvo v první půli znervóznělo, když dlouho nemohlo dát gól, ale toho Sparta nedokázala využít mimo jedné střely Bergra,“ uvedl pro tn.cz Ščasný.
Bony Wilfried byl výjimkou
Ale znovu chyběla větší aktivita směrem dopředu, více sebevědomí a chuti rvát se postup. Jedinou světlou vyjímkou v tomto směru byl v rudém dresu znovu velmi aktivní Bony Wilfried. Nabízel se spoluhráčům, srdnatě bojoval, sklepával míče a unikal často po lajně. Jeho rychlost, výbušnost a přímočarost na řecký celek platila, i proto se domácí často uchylovali k faulům.
Podívejte se na ohlasy hráčů Sparty po utkání:
"Za stavu 2:0 jsem byl velmi překvapený, že ze hřiště odešel Bony Wilfried. Byl to jeden z mála hráčů, který se nebál a který dokázal podržet míč,“ vypočítává Straka. "Svým způsobem hry byl velmi nebezpečný pro řecké zadáky, takže jsem nechápal jeho střídání,“ dodává kouč, který v základní sestavě postrádal Luboše Kaloudu, mladého štírka, který se střelecky prosadil v prvním zápase.
"Luboš Kalouda je typ hráče, který je gólový a dokáže se dostat do šance. Svojí rychlostí dokáže překvapit zadáky soupeře. Navíc má i dobrý výběr místa,“ tvrdí Straka. Poté ale dodává. "Po bitvě je ale každý generál, takže nechci kritizovat. Ale ty změny, které trenéři udělali, mě překvapily,“ říká charismatický kouč.
Další ohlasy ze sparťanské kabiny naleznete ZDE.
Taková šance už se nemusí opakovat…
Oba experti se navíc jednoznačně shodli, že Sparta promarnila obrovskou příležitost, která se může znovu naskytnout až za několik let. Vybojovat si na vlastním hřišti proti takovému týmu dvougólový náskok se totiž nedaří každý den. "Sparta pravděpodobně nebude mít delší dobu lepší pozici, než měla nyní,“ myslí si Straka. "Všechny trumfy měla na své straně, Řekové byli pod obrovským tlakem. Kdyby vypadli, skončil by kouč Cate.“
A s tím souhlasí i Ščasný. "Sparta měla po dlouhé době šanci postoupit, protože Panathinaikos neměl zrovna oslnivou formu. Zápas si prohospodařila sama, protože ani v tomhle zápase Panathinaikos nehrál kdovíjak skvělý fotbal. Sparta promarnila obrovskou šanci,“ uzavírá bývalý kouč Viktorie Žižkov.