Až po třiceti letech trenérské kariéry se Vladimír Vůjtek starší dočká premiérové účasti na seniorském světovém šampionátu. Nepodařilo se mu to jako hráči a navzdory řadě úspěchů ani jako trenérovi.
Šanci koučovat na mistrovství světa dostal se až po příchodu ke kormidlu slovenské reprezentace.
"Pro mě je to premiéra na mistrovství světa, ale cíle mám úplně stejné jako další trenéři. Každý kouč chce úspěch, ať už je s týmem na prvním nebo pátém šampionátu," řekl čtyřiašedesátiletý odborník.
"Na MS jsem nikdy nebyl, ale určitě se tam nudit nebudu. Čeká nás hodně práce s videoanalýzami nebo při sledování soupeřů. Budeme tomu věnovat hodně času, prostoru na odpočinek bude málo," myslí si Vladimír Vůjtek.
Pod jeho vedením čeká slovenskou hokejovou reprezentaci důležitá mise, kterou je posunout se v žebříčku zemí alespoň na deváté místo a zajistit si přímý postup na ZOH 2014 do Soči.
"O to hlavně jde. Ani při postupu do čtvrtfinále nám to nemusí vyjít, ale myslím si, že na 95 procent to stačit bude. A pokud se do čtvrtfinále dostaneme, pak chceme jít i výše," prohlásil Vůjtek před odletem do finských Helsinek a doplnil: "Já sám budu považovat za úspěch postup do čtvrtfinále. Pak už se samozřejmě může stát cokoliv."
V dubnu odehrál tým Slovenska osm přípravných zápasů, prvních sedm však prohrál. Začali to dva neúspěšné výsledky v Košicích proti Dánsku, následovaly dvě prohry v Rusku a další dvě s Českem. Na závěrečném turnaji před MS sice nejprve Slováci prohráli s Nory, v generálce na šampionát ale dosáhli triumfu nad Německem.
"Pětitýdenní tréninková fáze, kdy jsme dobírali hráče a museli někoho uvolňovat, byla náročná. Až do poslední chvíle jsme hledali vhodnou sestavu. Věřím, že jsme ji našli," řekl Vladimír Vůjtek, který před odletem odjel na jeden den domů do Klimkovic. "Měl jsem na chvíli volno, tak jsem se zastavil doma. Před odjezdem mi všichni přáli štěstí a úspěch," přiznal.
Vůjtek dále doplnil, že slovenským hráčům bezvýhradně důvěřuje. "Největší síla našeho týmu je v kolektivu a v disciplíně. Jsem přesvědčen, že toto mužstvo předvede maximální výkon a udělá vše pro to, aby uspělo," prozradil hlavní kouč a na závěr dodal: "Před každým turnajem či šampionátem byly a jsou velká očekávání, ať už na Slovensku, nebo jinde. Takový je sport. Uděláme maximum pro to, abychom na mistrovství světa dosáhli úspěšného výsledku."