Arséne Wenger splnil, co slíbil a přivedl do Arsenalu hráče světové třídy, i když slovo dodržel až poslední den přestupního termínu. Za Mesuta Özila vyplatil Realu Madrid odstupné 42,5 miliónu liber. Tolik peněz za jednoho hráče nikdy nedal ani Manchester City. Teď už se tedy Kanonýři nemají nač vymlouvat a musejí hrát o cenné trofeje. Cokoli jiného bude neúspěch.
Příchod čtyřiadvacetiletého německého záložníka nemusí nutně znamenat, že Tomáš Rosický bude vysedávat na lavičce. Dovedu si představit, že mohou hrát oba. Ve středové formaci bude s největší pravděpodobností nastupovat pětice hráčů, protože klasického hrotového útočníka připraveného na těžké zápasy na domácí i mezinárodní úrovni má Arsenal v podstatě jen jednoho: Oliviera Girouda. Na krajích je to jasné, tam musejí běhat rychlostně vybavené typy Theo Walcott, Lukas Podolski či Alex Oxlade-Chamberlain.
Na postech středních záložníků mají Kanonýři obrovský přetlak. Wenger řešil nedostatek zlodějů míčů příchodem staronové posily Mathieuho Flaminiho. Při dlouhodobých zdravotních potížích Aboua Diabyho by mu totiž jinak zbyl pouze jediný ryze defenzivní zkušený záložník Mikel Arteta. Ale proč by obranné úkoly nemohl převzít právě Rosický? Ostatně, už bývalý reprezentační kouč Karel Brückner jej považoval za ideální alternativu na pozici štítového hráče. Má výborně čtení hry, přesně umí načasovat skluzy a navíc je konstruktivní.
Klidně tedy může krýt záda Özilovi a Jacku Wilsherovi, o jejichž pravidelném nasazování do základní sestavy se nedá pochybovat, byť jsou jim v dobré formě hrající Aaron Ramsey a pochopitelně i Španěl Santi Cazorla zdatnými konkurenty. Zápasové vytížení by pro všechny mělo být dostatečné, neboť Arsenal začne brzy bojovat na třech frontách: v Premier League, Lize mistrů a Ligovém poháru. Wenger tak bude muset sestavu hodně točit. Samozřejmě záleží i na tom, kteří hráči budou k dispozici. Arsenal má tradičně nejrozsáhlejší marodku ze všech anglických týmů. V tuto chvíli je tam šest členů užšího kádru.
Nebojím se tedy toho, že by si Rosický trpěl nerozehraností, což by vzhledem k jeho reprezentačním povinnostem byla značná komplikace. V úvodu sezóny patřil k oporám, je v pořádku a má natrénováno, a jakožto jeden z nejstarších členů mužstva jistě bude i nadále dostávat příležitost v klíčových utkáních.
O to, že by si s Özilem na hřišti nerozuměli, rovněž nemám obavy. Inteligentní tvořiví hráči si vždy dokážou vyhovět. Jediný problém tak spatřuji v tom, že v některých utkáních budou v sestavě převažovat umělci na úkor bojovníků. Jinými slovy: Když bude tahle hvězdná záloha držet balón, bude pro soupeře problém jí ho vzít. Ale jakmile ho ztratí, obránci se budou mít co otáčet…
Jedno je jisté. Pro nás nezaujaté pozorovatele budou utkání Arsenalu i nadále pastvou pro oči!