Fotbal

Zlatý míč opět degradoval mistrovství světa na bezvýznamný pouťák

Zlatý míč opět degradoval mistrovství světa na bezvýznamný pouťák
Zdroj: isifa.com

Nechci znít staromódně, ale za mých mladých let záleželo v anketě Zlatý míč především na výsledcích mistrovství světa. Od chvíle, co od časopisu France Football převzala hlasování FIFA, tedy pořadatel světového šampionátu, dochází k paradoxní situaci – z nejvýznamnějšího fotbalového turnaje na této planetě se stává pouťák druhé kategorie. Tak jako včera.

Začalo to v roce 2010, kdy se poprvé sloučil Zlatý míč s anketou Nejlepší hráč světa FIFA. Každý logicky předpokládal, že vítěz bude ze Španělska, které ovládlo mistrovství světa.


Jenže nejvíc hlasů nakonec dostal Argentinec Lionel Messi, jenž v Jihoafrické republice zcela vyhořel. Nedal ani gól a se svým týmem vypadl už ve čtvrtfinále. Andrés Iniesta s Xavim Hernándezem, kteří by si prvenství zasloužili daleko víc, se museli spokojit s druhým, respektive třetím místem.
 

Nyní se situace opakuje. Zlatý míč si odnesl Cristiano Ronaldo, jehož Portugalsko bylo na fotbalovém karnevalu v Brazílii vyřazeno dokonce už ve skupině. On sám skóroval až v závěru posledního zápasu s Ghanou, kdy už si v podstatě balil kufry.


Zdroj: isifa.com

 

Je to naprostá degradace turnaje, na který se čtyři roky všichni fanoušci na světě těší a k němuž směřuje úsilí všech špičkových hráčů. Ostatně, právě Messi s Ronaldem se v upoutávkách na vrchol fotbalového roku objevovali nejčastěji. Měl to být jejich vzájemný souboj o to, kdo je číslo 1. Když se vše hodnotí, najednou jako by to bylo jedno.
 

Jen na takovém setkání světové elity se přitom ukáže, kdo je skutečně nejlepší. Ligové soutěže totiž takovou konfrontaci nabídnout nemohou. Je těžší vyhrát titul v Anglii nebo ve Španělsku? Nevím, to se skoro nedá posoudit. Ale zato zodpovědně mohu říci, že nejlepší fotbal se teď hraje v Německu. A odtamtud měl být také vítěz Zlatého míče.
 

Když už to nebyl Thomas Müller, nejvšestrannější ofenzivní hráč současnosti, jehož si z pro mě nepochopitelných důvodů hlasující příliš neoblíbili (čest redaktorovi deníku Sport Stanislavu Hraběti), měl anketu opanovat jeho spoluhráč Manuel Neuer. Nejlepší brankář na zeměkouli, jenž svým pojetím navíc posunul hranice představivosti dál a určil vývoj minimálně na nejbližších deset let. Všichni se ho teď budou snažit kopírovat. Kromě zlaté medaile z Brazílie navíc vyhrál Bundesligu a Německý pohár. Uspěl tedy na všech frontách.

Zdroj: isifa.com

 

Můžete se mnou nesouhlasit a polemizovat, že Ronaldo si Zlatý míč zasloužil svými výjimečnými střeleckými výkony. Já samozřejmě jeho umění nezpochybňuji. Je to geniální fotbalista a to, co dokázal, je mimořádné. Ale co je víc? Dát za rok 60 gólů jako Ronaldo, anebo dostat v 17 bundesligových kolech čtyři branky, což se povedlo Neuerovi? Kdo se to odváží porovnat? Myslím, že to ani nejde. To bychom míchali jablka s hruškami.
 

Pak ovšem musí nastoupit jiné kritérium: týmové úspěchy. Fotbal je totiž kolektivní sport a sebevětší individualita musí přesvědčit o svých kvalitách v rámci celku a zároveň mít vedle sebe silnou podporu svých kolegů. A tady je výsledek jasný: Němci v Bayernu i na reprezentační úrovni táhnou za jeden provaz a jsou živoucím důkazem rčení »Když se daří mužstvu, vynikají i jednotlivci«.
 

Ronaldo? Ano, v Realu za ním stojí skutečný teamwork. Dokonce tak hvězdný, že zlomové góly v jarní Lize mistrů v drtivé většině případů nedával CR7, nýbrž Karim Benzema, Gareth Bale, Isco a Sergio Ramos.
 

V portugalské reprezentaci na mistrovství světa Ronaldo jen zbytečně sóloval, chtěl všechno urvat sám, a když mu náhodou spoluhráč nepřihrál tak, jak by si představoval, vztekal se a dával ostentativně najevo, jak mu vadí, že mu zbytek mužstva nepomáhá. Jak si pomoci ostatních kolegů váží, shrnul v následujícím hodnocení: „Jsme jen průměrný tým.“ Skutečně povzbudivá a motivující slova hodná kapitána! S takovým musí být radost spolupracovat.


Zdroj: isifa.com

 

Pochopitelně i Ronaldo zaznamenal v loňském báječném roce celou řadu kolektivních úspěchů. S Realem získal trofej pro vítěze Champions League, vyhrál Španělský pohár, evropský Superpohár a mistrovství světa klubů.
 

Jenže dost podobnou sbírkou trofejí se rok předtím mohl pochlubit Francouz Franck Ribéry, hlavní strůjce úspěchů Bayernu Mnichov. Dokonce k nim ještě přidal prvenství v domácí ligové soutěži, což se Ronaldovi v roce 2014 nepodařilo. No a výsledek? Zlatý míč vyhrál Ronaldo, Ribéry byl až třetí.
 

Především však mělo být přihlédnuto k výsledkům světového šampionátu. Tak jako třeba v roce 1990, kdy naposledy vévodili Němci. Jejich největší opora Lothar Matthäus si pak také po zásluze došel pro Zlatý míč. Tedy nikoli některý z hráčů AC Milán, tehdejšího vítěze Poháru mistrů evropských zemí.
 

Tenkrát však ještě anketu organizoval France Football a platily v ní tak nejspíš trochu jiné zákonitosti. Nyní si Němci musejí říkat: Co všechno ještě musíme udělat, aby se Zlatý míč stěhoval k nám? A jejich stížnosti jsou zcela oprávněné.

Tomáš Radotínský, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události