Hokej

CO ZNIČILO RŮŽIČKU? Žádná kampaň, jen nic nevysvětlil

CO ZNIČILO RŮŽIČKU? Žádná kampaň, jen nic nevysvětlil
Zdroj: YouTube/ ČTK

Je konec, spadla klec. Stačil jeden den, jedna reportáž a Vladimír Růžička složil svou funkci. Už není koučem hokejového nároďáku. Doposud totiž nevysvětli, jak je to s penězi, které měl inkasovat od rodičů svých svěřenců ve Slavii. A měly to být statisíce…

Medaile z domácího mistrovství světa necinkla, to však spousta českých fanoušků v euforii hokejového šampionátu vzala s nadhledem. Růžička nezklamal přímo u nároďáku, selhal však jako osobnost. Nestihl včas vysvětlit to, jak se v hokejové Slavii „pracovalo“ s mladými hokejisty. Kdo měl co a jak platit a hlavně proč.


Celou kauzu spustil podnikatel Miroslav Palaščák. Tomu sice polovina národa nemůže přijít na jméno, ale opravdu díky jeho videu, natočenému skrytou kamerou, se poprvé v plné nahotě ukázaly praktiky, kterými je český hokej zřejmě ničen: "Máte peníze? Tak to možná půjde."


Ani Miroslav Palaščák nemůže mít čisté svědomí. Kupovat synovi kariéru není úplně ideální způsob. A i samotný podnikatel by si měl uvědomit, že i on sám se stal jedním z těch, kteří jsou zapleteni v korupci a bude muset objektivně čelit třeba i žalobě.


Slavné video s nahrávkou, kde Vladimír Růžička potvrzuje přijetí peněz, kolovalo po internetu dlouhých 14 dnů a prvním médiem, které je zveřejnilo, byl portál TN.cz současně s vyjádřením Vladimíra Růžičky.


REPORTÁŽ, KTERÁ CELOU KAUZU ODSTARTOVALA

Související obsah


To je ostatně jediný rozhovor, který na toto téma bývalý trenér národního týmu poskytl. Od té chvíle už jen mlčel.


Ke kauze se tak vyjádřil z prostředí českého hokeje už jen šéf ČSLH Tomáš Král, který nechtěl před blížícím se světovým šampionátem nic velkého řešit. Případu si všimla i zahraniční média, ve kterých byl Růžička jednoznačně označen za korupčníka. Český hokej možná alibisticky, ale s jistou logikou časové tísně před MS dal Růžičkovi šanci. Ale bohužel: opravdu se jednalo o alibi. Nic se neřešilo ani po skončení mistrovství světa.


Po týdnech mlčení tak přišla velká rána. Investigativní reportáž jednoho z nejlepších českých novinářů Janka Kroupy zlomila Vladimíru Růžičkovi vaz. Už to nebyl jen Palaščák, ale i další rodiče a další stotisícové částky. A opět rádoby manažer Jirka Mouček.


SEZNAMTE SE

Související obsah


Zarážející je, že Růžičku sestřelil novinář z nesportovního prostředí. Sportovní redakce na to nestačily. Buď hrály s Růžičkou takovou hru, aby si ho nenaštvaly, nebo to řešit vůbec nechtěly. Přece jen, mít dobré vztahy s populárním trenérem národního týmu, je větší priorita, než upozornit na jeho průšvihy.


Že to nebude mít Růžička s obhajobou jednoduché, potvrdil už i jeho advokát, který svému klientovi zakázal mluvit. „Očištění jména pana Růžičky v očích veřejnosti bude s ohledem na rozpoutanou masivní mediální kampaň ohromně složité,“ říká Vít Kučera.


Měl by si ale uvědomit, že se nejednalo o žádnou mediální kampaň. Novináři po Růžičkovi dlouhé dva měsíce opravdu nešli. Byla to jen jedna dobře udělaná reportáž.


V hokejovém Chomutově je teď paradoxní situace. Dali Růžičkovi práci na dlouhých 10 let a možná i proto stojí za svou novou posilou a vysvětlují požadované částky tím, že se jedná o tabulkové hodnoty hráčů.


Zdroj: Mediafax


Další tah teď musí udělat Český hokejový svaz. A nejde o to, kdo bude novým trenérem reprezentace. Je čas, řešit otázku práce trenérů a mládeže. Všechno souvisí se vším. Částky tabulkového odstupného za hráče opravdu nutí trenéry a šéfy klubů přemýšlet spíš o penězích, než o dobrém tréninku. Židle se houpe pod Slavomírem Lenerem, ale jistou odpovědnost by měl vyvodit i šéf svazu Tomáš Král. 


To, co odstartoval skrytou kamerou Miroslav Palaščák a to, co dohrál ve své reportáži Janek Kroupa, se proste v hokejovém prostředí děje.

Tomáš Rambousek, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události