Nové fotbalové mistrovství světa? Třeba jen dva zápasy a konec
Zdroj: Profimedia
Aktualizováno
11:43, 10. 1. 2017
Fotbalový šampionát se bude měnit. Ještě v Rusku a v Kataru se bude hrát se 32 účastníky, na MS 2026 už ale přijede 48 týmů! Revoluce? Zcela jistě. Ale také to může být pořádné zklamání, konec může přijít už po dvou zápasech.
Reklama
Reklama
Nový prezident Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino sbírá body u zemí, které dlouho neměly šanci si na nejprestižnějším fotbalovém turnaji světa zahrát. Po úterním jednání je jasné, že už za 9 let se otevře šampionát i pro výkonnostně slabší země. Šanci zúčastnit se finálového klání dostane 48 účastníků, tedy téměř čtvrtina členských zemí FIFA.
Co to ale znamená pro jednotlivé týmy? Rozhodně to bude úplně jiné, než doposud. nebude čas na zaváhání a to ani v základní skupině. Ta totiž bude jen tříčlenná a jen dva nejlepší půjdou dál do play off. Zde tedy FIFA bude klást důraz na výsledek. Na opravu bude prostor jen v jednom utkání, druhá prohra bude znamenat odjezd domů. A někdy může být vývoj skupiny takž krutý, že se národní týmy budou balit i v případě jednoho vítězství ve skupině.
Zdroj:
Profimedia
Kdo projde sítem základních skupin, půjde logicky do play off. Vznikne 16 dvojic a pak už to bude jednoduchý K.O. systém. Mistr světa bude muset odehrát sedm utkání, tedy stejně, jako tomu bylo doposud. Turnaj přesto nakyne. Během 32 dnů se odehraje 80 zápasů.
FIFA ještě neoznámila, kolik která konfederace, nebo chcete-li kontinent, dostane účastnických míst. Je ale logické, že se rozšíří i počet místenek pro Evropu a tak se zvýší šance i pro Česko.