Velká cena České republiky

Brněnská MotoGP žádá další miliony! Město už je uvolnilo

Budoucnost Motocyklové Grand Prix v Brně je ohrožena. Promotérská společnost Dorna, která je majitelem práv na Moto GP chce od roku 2021 dvojnásobně zvýšit takzvaný zalistovací poplatek. Ten by vyšel na skoro čtvrt miliardy korun. Nejslavnějšímu motocyklovému závodu u nás tak opět hrozí zánik.

Hlavním problémem je poplatek, bez něhož se nedá podnik pořádat. V současnosti se platí přes 100 milionů korun. Od roku 2021 by měl zalistovací poplatek vyjít na 230 milionů. To ale primátorka města Brna Markéta Vaňková zkouší vyvrátit: "Tato informace je pouze neformální, padla při našem společném jednání v rámci konání letošního ročníku Moto GP, a samozřejmě bude předmětem dalšího vyjednávání," sdělila TV Nova.
 

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek ale připouští, že se jedná o zprávu, která může být u konce motorek v Brně "Pokud by to byla takhle vysoká částka, nenašla by se shoda na financování, může to znamenat i konec Moto GP," říká.


Závody v Brně poslední čtyři roky pořádá Spolek pro Moto GP, jehož členy jsou město i kraj. Smlouvu má se společností Dorna byla podepsána na 5 let, ale už letos dluží promotérovi ještě bezmála 20 milionů. Ty Dorna očekává do pátku, jinak by mohl být ohrožen už příští ročník.


A proto se v Brně opět jednalo a navyšoval rozpočet. "Dnes zasedalo mimořádné zastupitelstvo města Brna, které rozhodlo o navýšení platby o 7,5 milionu. Pevně věříme, že obdobně zítra rozhodne zastupitelstvo jihomoravského kraje," říká primátorka Brna.


Pokud ve čtvrtek schválí navýšení o stejnou částku i krajští zastupitelé, bude zřejmě vyhráno. Zbylých 5 milionů prý uhradí spolek. Podle městských i krajských radních, je ale klíčové, aby do pořádajícího spolku vstoupila vláda.


Celkově letos město Brno přispělo na Moto GP částkou 25 milionů korun. Kraj pak 35 miliony a stát 55ti miliony.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události