Fotbal

Verdikt LFA: Liga ideálně začne v květnu, bude ale bez diváků

Výsledek středečního zasedání Ligové fotbalové asociace (LFA) je očekávaný. LFA chce první a druhou ligu dohrát. Novinkou ale je, že klubům nabídne možnost předčasného vyplacení části financí v tíživé situaci.

V úterý FAČR předčasně ukončil všechny své soutěže (od třetí ligy níž), i mládežnické. Čekalo se tedy, jestli podobný verdikt nepadne také na zasedání LFA, pod kterou spadají dvě nejvyšší soutěže.

Nestalo se. LFA stále stojí za svým a chce profesionální ligy dohrát. Aby se obě soutěže dohrály do 30. června 2020, musí se nejpozději začít 1. května 2020. Dohrát se mají všechny plánované zápasy, v nejvyšší lize to znamená šest kol základní části + nadstavba. Ve druhé lize pak třináct kol + pro druhý a třetí tým dva zápasy o postup.

Hrálo by se systémem středa-neděle a bez diváků. 

Související obsah

„Ligová fotbalová asociace bude plně respektovat rozhodnutí a doporučení odpovědných orgánů veřejné moci. Z hlediska sportovního pak nadále zůstává jednoznačnou prioritou vyvinout maximální možné úsilí k tomu, aby stávající soutěžní ročník Fortuna ligy a Fortuna Národní ligy byl dohrán dle hracího systému odsouhlaseného před začátkem soutěží a v termínu do 30. 6. 2020. To vše samozřejmě za předpokladu, že to umožní vývoj epidemiologické situace v ČR,“ prozradil Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

LFA také nadále počítá s možností, že se liga do 30. června dohrát nestihne. „Monitorujeme vývoj jednání mezi UEFA a asociacemi evropských lig i klubů. Pokud bude zřejmé, že není možné Fortuna ligu a Fortuna Národní ligu dohrát do 30. 6. 2020, bude i dle vývoje jednání na evropské úrovni a úprav mezinárodního kalendáře soutěží UEFA ze strany Ligového výboru připraven návrh na případné prodloužení stávajícího soutěžního ročníku a tento bude předložen k projednání Ligovému grémiu,“ nastínil Svoboda.

Související obsah

Na konci dubna se pak členové LFA sejdou znovu a definitivně rozhodnou o osudu dvou profesionálních lig. „Na tomto jednání bude vyhodnoceno, zda bude možné soutěže zahájit do poloviny měsíce května a současně bude stanoven termín pro jednání Ligového grémia, které bude svoláno v nejkratším možném čase po zrušení nouzového stavu,“ dodal Svoboda.

Ligová fotbalová asociace se také dohodla, že podá pomocnou ruku klubům. „Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží a nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky hrazené klubům ze strany LFA,“ uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.