Kanoistika

Kousal se do tváří, plival i krev. Dostál zavzpomínal na stříbrný závod z Ria

Na posledních olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016 získal hned dvě medaile. Kajakář Josef Dostál byl nejprve na singlkajaku (K1) stříbrný a o dva dny později na čtyřkajaku (K4) bronzový. Sedmadvacetiletý reprezentant také pro TN.cz zavzpomínal, jak při finále singlu plival krev či, jak při oslavách zpíval duet se svou maminkou.

Už jsou to necelé čtyři roky, přece jenom, vzpomenete si někdy na závod K1, kde jste vybojoval stříbrnou medaili?

Musím říct, že docela často, protože jsem měl na dosah svůj životní cíl, který mi kousek před cílem vyfouknul Španěl (Marcus Walz pozn. red.). Občas mě to rozčiluje, na druhou stranu to dopadlo ještě dobře (úsměv).
 

Vy jste ve finále v Riu startoval z krajní osmé dráhy. Nebyla to nevýhoda?

Ani bych neřekl. Já jsem byl rád, že jsem startoval na kraji. Není tam žádná cirkulace vody, žádné proudění. Jelo se to na otevřeném prostranství, takže žádná dráha nebyla schovanější pod větrem. Řekl bych, že ty podmínky byly regulérní. Možná jen jsem měl trochu bordel ve vodě z nějaké chaluhy, takže jsem musel jet víc vlevo. Toho pak využil ten Španěl, který jel vedle mne. Svezl se na vlně, z čehož mohl čerpat ve finiši. 

Při závodě jste plival krev, protože jste se kousal do tváře. Můžete vysvětlit, proč jste to dělal?

Mám zažitý, že když jedu opravdu naplno tak tím přemáhám bolest těla. Když jedu rychle a už přestávám moc, tak se kousnu do tváří a ono to takovým způsobem bolí, že na chvíli zapomenu na tu bolest, kterou do mozku vysílají svaly, takže trochu podvádím mozek, abych ze sebe dokázal vydat ještě víc. Je pravda, že v tom závodě v Riu byla motivace tak obrovská, že jsem si tváře rozkousal takovým způsobem, že mě z nich až tekla krev. Normálně mívám jen krevní podlitiny.


Související obsah


 

Při oslavě v Českém domě jste si pak střihl duet se svou maminkou.

To mě hrozně potěšilo! Netušil jsem, že takovou opičárnu pro mě členové olympijského týmu připraví. Mamka je jazzová zpěvačka a dřív nás brávala na koncerty. Vždy o nás mluvila. Říkala (lidem), že jim my děti něco zazpíváme. Já jsem se ale u toho vždycky styděl, protože neumím tak zpívat jako máma. Bylo to pro mě spíš nepříjemný. Na olympiádě mi to ale přišlo strašně přirozené. Opravdu mě to potěšilo.


Související obsah
V Riu jste pak ještě vybojoval bronzovou medaili na čtyřkajaku. Dají se tyto medaile vůbec srovnat nebo ne?

Ze sportovního hlediska má větší hodnotu ta stříbrná, protože jsem ji vybojoval v individuálním závodě. Je ale něco úplně jinýho, když vy jdete na start singlu a bez všech předsudků stojíte a musíte ukázat vše, co ve vás je. Teď se ukáže ta pravá podstata toho, co jste natrénovali, i jak jste psychicky připraven. Jakou máte motivaci, apod. U čtyřkajaku řešíte před startem jiné věci. Soustředíte se hlavně na to, abyste pádlovali všichni stejně. Člověk na tom může být výkonnostně hodně špatně, ale když se dokáže s týmem sehrát, tak může být mnohem platnější, což fungovalo i u nás. Člověk má dělat hlavně to, co má naučený z hlediska taktiky a ne výkonu.

 

A emoce v cíli jsou také úplně jiné, nebo stejné?

Když jste na singlu, jste sám, můžete si zařvat, ale tím to tak končí. Oslavy na čtyřkajaku jsou emotivnější. Tam si můžete plácnout s člověkem, který sedí za váma i před váma. A taky si můžete okamžitě závod zhodnotit.


Související obsah


 

Jak jste zisk medailí oslavil?

Stříbro jsem oslavil dvěma malýma pivama. Takže žádná velká oslava neproběhla. Po bronzové medaili si oslavu nepamatuju, ale ne proto, že bych to přeháněl, ale oslavování nejen medaile, ale celkově toho sportu, bylo na olympiádě tak zábavný, že člověk měl jiné zájmy, než aby hlídal to, co vypil. Spíš se bavil s lidmi z jiných sportů.

 

Olympiáda v Tokiu byla přesunuta na příští rok. Jak moc to změnilo vaše tréninkové plány?

Chtěl jsem si příští rok dát trochu volnější, takže to teď musím vydržet ještě o rok navíc, což mi úplně radost nedělá, ale na druhou stranu si říkám, že bych to mohl využít. To, co jsem s obrovským nasazení natrénoval doteď, tak mi určitě nebude ke škodě. A když to zvládnu, můžu se potkat s ještě lepší formou, než bych měl tento rok.

 

Váš sport má celkem výhodu, že ho moc pandemie koronaviru neovlivnila.

To máte pravdu. Náš trénink se skládá ze tří složek – tréninky na vodě, posilování a běhání v lese, takže opravdu nehrozí, že bychom se nakazili. Jezdím do Račic každý den na trénink. Ráno tam, večer domů. Občas to při zpáteční jízdě vezmu přes potok a jdu na ryby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události