Hokej

Čecha proti Britům do brány? Bývalý reprezentační gólman má jasno!

Čecha proti Britům do brány? Bývalý reprezentační gólman má jasno!
Zdroj: Profimedia, koláž TN.cz

Čeští hokejisté se po více než sedmdesáti letech poměří na světovém šampionátu s Velkou Británií. Co o tamním hokeji říká brankář Marek Pinc, který tam kdysi působil?

Naposledy se Velká Británie s Československem setkala na velkém turnaji na olmpiádě ve Svatém Mořici v roce 1948. Zápas skončil výhrou 11:4. Vůbec poslední střetnutí přišlo na konci zmíněného roku. Přátelské utkání v Londýně ovládla reprezentace ČSR poměrem 5:3.

V roce 2019 přišel velký moment pro britský hokej, po pětadvaceti letech se probojoval na světový šampionát nejvyšší divize a dokázal se po téměř šedesáti letech udržet. 

„Člověk si řekne, že Anglie a hokej mu moc nejdou dohromady, ale britská liga se opravdu zkvalitnila a není lehké se v ní prosadit. Samozřejmě, jsou tam třeba dva slabší týmy, ale jinak se to hodně zvedlo,” říká brankář Marek Pinc, který se účastnil dvou světových šampionátů.


Související obsah


 

„Už je i mnohem těžší se tam dostat. Hráči za sebou musí mít nároďák nebo hodně startů v extralize. Hraje tam dost Kanaďanů, kteří mají zkušenosti z NHL či z farem. Mohli jsme si toho všimnout i v Lize mistrů, kde v Británii prohrál Liberec i Hradec,” popisuje Pinc kvalitu tamní soutěže.


Zdroj: Profimedia

 

Na řadu přichází otázka, zda by si populární gólman troufl odhadnout, jak moc britská reprezentace český nároďák potrápí. „Britové jsou hodně zarputilí. Pořád jsme hodně před nimi, takže si myslím, že bychom je měli porazit. Myslím si, že se budou pořád zlepšovat, protože podmínky a zázemí tam mají parádní a staví se tam i nové stadiony,” chválí bývalá opora Litvínova, Vítkovic či Liberce.

„Měli bychom vyhrát v klidu, i když je to jen jeden zápas. Na mistrovství světa nikdy nevíte, říká Pinc a v hlavě má možná duel národního týmu na olympiádě v Pchjongčchangu, kde porazil Jižní Koreu jen 2:1 a to ještě musel obracet vývoj.


Související obsah


 

Takže bychom to mohli zvládnout i s legendárním fotbalovým brankářem Petrem Čechem v brance? „To zase nevím,” směje se Pinc. „Čechína ale sleduju na instagramu, jak si přidává hokejové tréninky a fandím mu. Ale repre nevím, to by museli naši dát podle mě tak deset gólů si myslím,” pokračuje dál v odlehčeném tónu.


Související obsah


 

Jednačtyřicetiletý odchovanec Mostu strávil rok v Sheffieldu, se kterým vyhrál základní část. „Zázemí bylo úplně neskutečný, stadion nádherný a každý zápas na nás chodilo osm devět tisíc lidí. O nás hráče se starali naprosto neuvěřitelně. Když jsme například jeli ze zápasu, tak jsme naskočili rovnou do autobusu, protože nám věci balili maséři a kustodi. Tréninky byly taky pecka a panovala spokojenost,” vrací se k úspěšnému angažmá.


Zdroj: Profimedia

 

V Sheffieldu přebral brankářské žezlo Tomáš Duba, jehož doplnil i mladší syn legendárního Martina Brodeura Jeremy. Sheffieldský dres oblékají i dva čeští obránci. „Bavil jsem se s Trončou (Marek Trončinský – pozn. red.) a Pepou Hrabalem, kteří si to také nemohli vynachválit, byli hodně překvapení,” vypráví Pinc.

Související obsah


 

Gólman, který kromě Anglie působil také ve Švýcarsku a Kazachstánu, se aktuálně věnuje trénování mladých talentů ve svém rodném Mostě. „Baví mě to moc. Mám gólmany od mládeže po áčko. Navíc mám ještě na starosti brankáře mládežnických výběrů Ústeckého kraje. Zatím si přestup z hráčské do trenérské kariéry užívám,” uzavírá povídání Pinc, který uzavřel kariéru v roce 2017 na stadionu, kde vyrostl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události