Sparta na vzestupu? Žádný tým v 27. kole nedal víc gólů než Kozák!

Libor Kozák | Zdroj: profimedia.cz

Je tohle pro letenské vytoužená cesta zpátky na vrchol? Zatím jsou to jen dvě výhry v řadě, ale pro rudé znamenají mnoho. Sparta poskočila z devátého místa na páté a vylepšila si některé bídné bilance.

V zimě si Sparta prošla něčím, co je pro ni poslední roky takřka na denním pořádku. Na Letné se opět změnil trenér, kormidla se po prvním jarním zápase (prohra 0:2 s Libercem) ujal Václav Kotal. Před koronavirovou pauzou vedl ambiciózní tým do tří zápasů, z nichž Sparta vybojovala pouhé dva body.

Obnovení ligy snad nemohlo letenským začít těžším soupeřem, než rozjetou Plzní. Viktoria v roce 2020 odehrála v součtu s přípravou 18 zápasů s bilancí 17 výher a jedna remíza. Těsná prohra Sparty 1:2 tak neznamenala žádnou tragédii.

Ve 26. kole jela Sparta do Karviné, která se sice nachází ve spodní části tabulky, ale na jaře do té doby v pěti zápasech nedostala ani gól. Pražané sice v poločase prohrávali 0:1, jenže v druhé půli parádními trefami Karlssona a Hložka otočili vývoj utkání a góly poté přidali ještě Dočkal a Karabec. Fantastický druhý poločas tak zajistil Kotalovi první ligovou výhru na lavičce Sparty.

Ve středu Sparta doma přivítala Teplice a na svůj výkon navázala další skvělou pětačtyřicetiminutovkou, ve které vstřelila tři góly. Druhý poločas už byl v podání domácích spíše odchozený a neatraktivní fotbal, ale při nabitém programu se nedá divit, že tým, který má vítězství takřka v kapse, chce šetřit síly.

Pro Pražany to navíc byla první domácí ligová nula od říjnové výhry 4:0 s Bohemkou. Do zápasu s Teplicemi nastoupil na hrotu útoku Kozák a zdá se, že to bude on, kdo potáhne útok rudých. Proti Plzni snižoval Karlsson díky Kozákově důrazu a Teplicím dal sám dva góly. Nebyly to žádné krásné akce, ale bývalý útočník Lazia Řím ukázal správný instinkt pro výběr místa, díky němuž se dostal ke dvěma gólovým dorážkám.

Perličkou poté je, že po rekordním 26. kole, ve kterém padlo 36 gólů, zápasy dalšího kola ve všední dny přinesly pouze celkových 14 branek. Jen v zápase Sparty s Teplicemi padly tři, takže Kozákovy dvě trefy znamenají, že jeho střelecký počin nepřekonal žádný z týmů dohromady.

Výkony z posledních zápasů tak dávají Spartě naději, že by se mohlo blýskat na lepší časy, ale formu budou muset potvrdit již tuto sobotu. Čeká je totiž zápas v Ďolíčku s Bohemkou, která má čtyři ligové výhry v řadě.