Hokej

Tomáš Rolinek končí kariéru! Zrálo to ve mně dlouho, říká. Zůstane u hokeje?

Hokejové Pardubice na mimořádné tiskové konferenci ohlásily velkou novinku. Svou hokejovou kariéru končí ve čtyřiceti letech legendární útočník Tomáš Rolinek.

"Nebylo to rozhodnutí, které bych udělal z minuty na minutu. Zrálo to ve mně dlouho. Rozhodoval jsem se tři týdny," řekl bývalý reprezentant a jedna z ikon pardubického hokeje.

Rolinek se před koncem uplynulé sezóny vrátil z Vrchlabí a pomohl Dynamu k záchraně, kvůli zranění ale letos ještě nenastoupil. "Po úspěšné operaci, po které jsem zdravotně v pořádku, jsem si myslel, že se vracím zpátky. Kvůli covidu, všem opatřením a následnému netrénování na ledě, jsem si uvědomil, že bych nemohl být na sezonu stoprocentně připravený. A už dlouho jsem věděl, že by to byla má poslední sezona. Končím s čistým svědomím, že jsem pro to udělal maximum," dodal končící hokejista.

Související obsah

V klubu by ale mohl zůstat. "Byl pro nás jedním z hráčů, se kterými jsme počítali. Věřím, že i nadále budeme spolupracovat a on bude moci předávat své zkušenosti dál, nejen ve prospěch pardubického, ale i českého hokeje," řekl většinový vlastník Pardubic Petr Dědek.

Zdroj: Profimedia

"Mé ambice nejsou být trenérem. To by mě nenaplňovalo. Co se týče práce pro klub, tak jsme se o ničem konkrétním nebavili, ale ničemu se nebráním. Nedokážu ale říci, co by mě přímo bavilo a kde bych mohl Dynamu pomoci. Pokud má pomoc bude dávat smysl, tak proč ne," vysvětlil zkušený hokejista.

Související obsah

Klub chystá pro svou ikonu velkou poctu – vyřazení dresu. "Je to na místě. Ve složitých letech byl pro nás základním kamenem a pilířem, o který se klub mohl opřít. V budoucnu určitě chystáme ceremoniál. Číslo šedesát by mělo viset pod stropem a mělo by být vyřazeno ze sady dresů," řekl sportovní manažer Dušan Salfický.

Rolinek oslavil s Pardubicemi titul v roce 2005. Byl také u velkého úspěchu národního týmu, který z pozice kapitána dovedl v roce 2010 k poslednímu triumfu z mistrovství světa. Sbírku medailí má kompletní, s reprezentací vybojoval na MS i stříbro a bronz.

Zdroj: Profimedia

Rolinek: Loňská záchrana pro mě byla, jako kdybychom vyhráli titul

Dres Dynama oblékl ve čtrnácti extraligových sezónách. Které okamžiky z pardubické kariéry mu utkvěly v paměti? "Vítězství, tituly a druhá místa, to je všechno hezké. Ty sezóny se hodnotí jako úspěšné, ale já jsem po minulé sezóně a záchraně řekl, že je to pro mě jako vyhrát titul. Spousta lidí se tomu divila a říkala, že jsou to silná slova a nedá se to srovnávat," prozrazuje.

"Ta sezóna byla divná. Můj odchod, tým byl celou dobu poslední, nikdo mu nevěřil a ani hráči si nevěřili. Se vstupem pana Dědka do klubu jsem se mohl vrátit. Povedly se nákupy hráčů a od mého návratu se hrálo v podstatě play-off. Stejně jako v play-off jsme nemohli prohrát několikrát za sebou. Pro mě to byl vrchol, protože jsem si dokázal představit, co by se stalo s klubem a jeho zaměstnanci v případě sestupu. Jen záchrana klubu je pro mě moc. Když vyhrajete titul, tak je to hezké. Plácáte se po ramenou dostanete peníze, ale zachránit klub po takové těžké sezóně je o dost náročnější," doplňuje hráč, který působil necelých pět sezón v KHL.

Související obsah

Rolinek zavzpomínal i na titul v roce 2005. "Skvělá sezóna, skvělí lidé a skvělí hráči. Hrál jsem tu čtvrtou lajnu. Zní to jako klišé, ale vytvořila se tu skvělá parta. Tým se hokejem bavil, žil spolu a vybaví se mi jen krásné vzpomínky. Všichni jsme si to neskutečně užívali. Když se zeptáte všech, kteří tu tehdy byli, na sezónu 2005, tak vám řeknou jen dvě slova – neskutečný zážitek."

Zdroj: Profimedia

Kapitán posledních mistrů světa. To je vizitka, se kterou se rodák z Vysočiny loučí s hokejovými kolbišti. "Zní to hezky, ale člověk nad tím tolik nepřemýšlí. Každý rok, když sledujete zápasy reprezentace, tak si přejete, aby hráči udělali úspěch. Je to deset let a každý rok je šance vyhrát. Nepřemýšlím nad tím, že jsem kapitán mistrů světa, ale že mám ten krásný zážitek z toho, že jsem tam byl a že jsme něco dokázali," vzpomíná na úspěšné německé tažení, kde byl klíčovou postavou celého finále s Ruskem, když ve 39. minutě vstřelil rozhodující gól. "Samozřejmě, když mi to někdo připomene, tak se mi ten moment vybaví," dodává.

Související obsah

Na tiskové konferenci padla také otázka na to, zda by někoho ze současného kádru Pardubic poslal do reprezentace. "Jsou tam jedinci, kteří když bude sezóna a budou moci pracovat na ledě, tak by mohli být adepty," říká. Má to však jedno "ale".

"Je to těžké říci. Ti kluci musí mít nějakou touhu se posunout a ne být spokojení s tím, že jsou v Pardubicích. Musí mít sen a jít za ním. Když se vrátím ke své kariéře, tak pro mě jako rodáka ze Žďáru nad Sázavou bylo obrovským snem hrát za Duklu Jihlava. Poslouchal jsem pořad "S mikrofonem za hokejem", psal jsem si výsledky do sešitu. Ti kluci nesmí stát na místě a být spokojení s tím, co mají teď. Dosáhnout toho mohou jedině prací a motivací," vrátil se v odpovědi i ke svým začátkům.

Zdroj: Profimedia

Rolinkova kariéra na ledě je zpečetěna. Čemu se chce nyní věnovat? "Jsem vášnivý rybář, takže možná budu o něco víc chytat ryby, ale samozřejmě na prvním místě je rodina. Volný čas si rád vyplním sportem. Přes léto jsem vždycky hrál fotbal. Nikdy jsem neměl "prázdnou díru", že bych nevěděl, co budu dělat. Co se týče práce, tak to teprve uvidíme," vypočítává.

Související obsah

Dnes již bývalý hokejista zmínil fotbal. Za jaký tým a na jakém postu hraje? "Hraji za svou obec za FC Titanik Srch. I ve smlouvě jsem v posledních letech měl výjimku, že si mohu zahrát tenis a fotbal u nás v obci. Jsem koncový hráč, stačilo mi to dát do vápna nebo na půlku a já běžel a zakončil jsem to." 

K zeleným pažitům má 40letý hráč velký vztah. "Fotbal mám rád, sleduji jej na všech úrovních a kdybych nehrál hokej, tak bych byl fotbalista. Potenciál jsem měl dobrý, ale nevěnoval jsem se tomu tolik jako hokeji," vypočítává.

V nižších hokejových soutěžích ale Rolinka nejspíš neuvidíme. "Pro mě to vloni byla zkušenost. Když jsem přežil klinickou smrt, byl bez hokeje a také přemýšlel, že skončím, tak přišla nabídka z Vrchlabí, která dávala smysl. Vím ale stoprocentně, že nižší soutěže v hokeji hrát nechci. V kariéře jsem na ledě odvedl maximum." 

Související obsah

"Není to o tom, že bych tím pohrdal, ale vím, že fotbal mi nahradí hokejové prostředí a i když to je amatérská soutěž, tak se scházíme s klukama a je stejná sranda, jako je v hokejové kabině," uzavřel tiskovku Rolinek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události