Fotbal

Nejlepší evropské akademie: Česku vládne Sparta, Sigma je před Chelsea

Nejlepší evropské akademie: Česku vládne Sparta, Sigma je před Chelsea
Zdroj: Michal Beránek / CNC / Profimedia

CIES Football Observatory letos, jako již tradičně, vyhodnotila nejlepší akademie z 31 nejvyšších evropských fotbalových soutěží. V nejlepší padesátce se umístily tři české celky. Sparta skončila těsně pod Top 10 a taková Sigma Olomouc dopadla lépe než Arsenal, Chelsea či oba kluby z Manchesteru.

Žebříček vyhodnocuje počet odchovanců, kteří hrají v nejvyšších soutěžích v 31 nejlepších evropských státech. Za odchovance se považuje hráč, který v daném klubu stráví alespoň tři sezony ve věku 15-21 let.

Úplně nejlépe dopadl srbský Partizan (85 odchovanců). Za ním se umístil Ajax Amsterdam (77) a třetí místo patří záhřebskému Dinamu (71). Do nejlepší padesátky se vešly tři české kluby. Sparta skončila na děleném jedenáctém místě spolu s Barcelonou a Benficou Lisabon. Všechny tyto celky mají 50 aktivních hráčů v nejvyšších soutěžích.

Překvapivě dobře si vede Sigma Olomouc. Moravský celek obsadil dělené 22. místo díky čtyřiceti odchovancům. Až za Sigmou se v žebříčku umístily velkokluby jako Arsenal, Manchestery United i City, Monako, Atlético Madrid nebo Chelsea. Bayern Mnichov a Borussia Dortmund se do padesátky ani nevešly.

"Takové umístění v obrovské konkurenci evropských klubů nás velmi těší a motivuje do další práce. Naše akademie odvádí dlouhodobě kvalitní práci, vysoký počet odchovanců v A-týmu, české lize, potažmo zahraničí, to jen dokazuje. Sigma hraje ve výchově mladých fotbalistů v České republice důležitou úlohu. Přeji si, abychom v tomto duchu pokračovali dále,“ reagoval na žebříček pro klubový web sportovní manažer Sigmy Olomouc Ladislav Minář.

Třetím českým klubem do party je pak pražská Slavia, která je s Monakem, Manchesterem City, a Dněpropetrovskem na 38. místě s 32 odchovanci.

Související obsah

Když nahlédneme pouze na odchovance, kteří působí v nejlepších pěti ligách (Anglie, Španělsko, Německo, Itálie a Francie), pak si nejlépe vede Real Madrid před Barcelonou a Lyonem. Oba celé žebříčky najdete ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události