Fotbal

VARování pro FIFA! Dočká se pravidlo o ofsajdu revoluční změny?

VARování pro FIFA! Dočká se pravidlo o ofsajdu revoluční změny?
Zdroj: Profimedia

Fotbal se s příchodem videa hodně změnil, důležité momenty rozhodují okem nepostihnutelné milimetry. Situace, v nichž si někteří lidé ťukají oprávněně na čela, dohnala k diskuzím i Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA).

Podle agentury Reuters, která s informací přišla, je největším problémem dlouhé rozhodování. Pitvání záběrů trvá i několik minut a to má na hráče velký vliv.

Zároveň se tím ubírá divácká atraktivita. Koho by přeci bavil fotbal, kde se co pět minut nehraje, protože se čeká na vyjádření videa. 

Toho si je FIFA vědomá a chce podpořit ofenzivní fotbal. "Pravidlo ofsajdu prošlo za posledních 100 let určitým vývojem a teď o něm vedeme další diskuze," řekl prezident Gianni Infantino.

"Otázkou je, zda dát útočníkovi výhodu a zrušit právě podobné hraniční ofsajdy," nastínil, jakým směrem se vedou diskuze.

Související obsah

V praxi by to zřejmě znamenalo, že by se řešily situace, kde by bylo postavení útočícího hráče za obrannou linií jednoznačné.

Infantino, který je velkým zastáncem videa a VAR si stanovil jako hlavní cíl po svém zvolení v roce 2016, chce dospět k řešení, které virtuálního rozhodčího nepostaví na druhou kolej, ale pomůže mu.

O tomto tématu rokuje IFAB, což je orgán mající na starost úpravu pravidel. V diskuzi je zapojena řada bývalých hráčů či rozhodčích.

"Není snadné najít společnou řeč. Každý má na situaci jiný pohled a samozřejmě i názor," glosoval žhavé téma Infantino.

Související obsah

Podle šéfa FIFA je video přínosné. V kritických momentech, které poté vzbuzují vášně, hraje velkou roli i to, že sudí v některých chvílích nepracují s VARem správně.

"Video je tu teprve dva roky a většina těch rozhodčích s ním nevyrostla," připomněl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události