Esport

Podvodník, nebo dítě štěstěny? Hráč asi švindloval. Nikdo neví, jak to dokázal

Podvodník, nebo dítě štěstěny? Hráč asi švindloval. Nikdo neví, jak to dokázal
Zdroj: https://www.instagram.com/dreamwastaken/?hl=cs

Řeč je o jedenadvacetiletém hráči Minecraftu, který byl až do loňského roku považován za top hráče hodného uznání. “Dream“ se proslavil ze dvou důvodů: Obrovskou rychlostí, se kterou hru dokáže ovládat, a tím, že na kameře nikdy neukázal svůj obličej. Jeho kariéra ovšem ve chvíli, kdy si esportová komunita položila otázku: „Jakto, že mu to všechno tak perfektně vychází?“, nabrala rychlého spádu nechtěným směrem…

Dream se totiž věnuje takzvanému „speedrunnerování“. Zjednodušeně řečeno jde o to dosáhnout nějakého cíle za co nejkratší časový limit. U většiny her toto znamená dělat pořád ty samé repetitivní úlohy dokola, v Minecraftu je ovšem možno vygenerovat vždy novou mapu s různými možnostmi a překážkami.

Postupy k dosažení jednotlivých kroků ovšem zůstávají stejné. Když je třeba upravit terén, stavět, vyjednávat s obyvateli virtuálního světa či bojovat, hra má jasně nastavené hodnoty náhodných generátorů, které hráči s určitou pravděpodobností buď udělí či neudělí to, co potřebuje. To, že Dream má v těchto situacích štěstí daleko častěji než ostatní hráči, se projevilo právě při obchodování.

theScore esports nedávno uveřejnili video, ve kterém tuto problematiku vysvětlují na příkladu naprosto zásadní stavby nesoucí název Ender Portal. K jeho sestavení je třeba nasbírat poměrně velké množství speciálních perel, které je s velmi nízkou pravděpodobností možno získat například při vyjednávání s takzvanými Pigliny. Hráči, kteří Dreamova vysílání sledovali, si v září loňského roku všimli, že nízká pravděpodobnost jako by mu nic neříkala – hráč, který byl v té době držitelem několika světových rekordů, perly nacházel až podezřele často.

Minecraftová komunita se pustila do vyšetřování. Hráči dopodrobna analyzovali Dreamovy nahrávky a ve spolupráci s profesionálními matematiky počítali pravděpodobnosti Dreamova úspěchu. Výsledek byl šokující: Dream měl v náhodných situacích, mezi které patří právě i výše zmíněné vyjednávání, opravdu daleko větší štěstí než ostatní hráči. Kde by pravděpodobnost nálezu perly měla být 12 ku 262, u Dreama byla vypočítána na neuvěřitelných 42 ku 262 – téměř čtyřnásobně vyšší.

Dreamovy dosažené úspěchy byly na základě těchto výpočtů smazány z oficiálních tabulek. Asi není překvapením, že hráč se svou kariéru rozhodnul bránit. Po několika ne zcela úspěšných pokusech se rozhodl najmout fyzika, který stejně jako Dreamova konkurence zanalyzoval jednotlivá videa a spočítal pravděpodobnosti. Zajímavé je, že tento odborník, ač najat obžalovanou stranou, nikdy neprohlásil, že věří, že Dream nepodváděl – pouze poukázal na to, že vypočítané pravděpodobnosti nemusí mít nutně vypovídající hodnotu a že vlastně nejde o dostatečně průkazná data.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.