Czech rally

Aféra českého rally vyřešena! Silné vozy WRC zůstávají

Jedna z největších afér v české rally za poslední roky je vyřešena. Atraktivní vozy WRC z českých tratí nezmizí. Novinku si na společné schůzi s vedením Autoklubu ČR pochvalovali elitní čeští jezdci.

Minulá sezona byla nejzajímavější za poslední roky. Václav Pech s letitým ale silným vozem WRC ukončil kralování Jana Kopeckého, který jezdí s vozem jiné kategorie. Po sezoně přišla překvapivá zpráva – auta WRC měla být od příštího roku zakázána, a to rozpoutalo vlnu ostré kritiky."Dalo se čekat, že Pechovi to WRC zakážou. Vstupuje do toho politika," stojí v jednom z komentářů na Facebooku. Jiný uživatel nešetřil ostrými slovy: "Prvotřídní zmr***ina! Připravujete nás o ta nejhezčí auta. Vždyť kvůli tomu na rally chodíme."
Jenže všechno je nakonec jinak. "To není pravda, je to právě naopak. My to otvíráme a bude možné, aby od roku 2022 jely v mistrovských třídách i WRC, která tady ještě nejsou," uvedl věci na pravou míru prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.


Populární vé-er-céčka tak budou bojovat o mistrovský titul ve své vlastní třídě. Nemohou se ale ucházet o absolutní titul. Podobné to je už řadu let v disciplíně Rallysprint série.

Související obsah

Exkluzivně pro TV Nova se ke kauze po jednání na Autoklubu ČR vyjádřila i kompletní česká špička a tady jsou jejich názory:


Václav Pech - Mistr ČR 2020 - Ford Focus RS WRC
"Já jsem byl s Autoklubem v jednání od prosince, kdy jsme dávali dohromady názory jezdců a veřejnosti. Myslím si, že to, co se dohodlo, je strašně dobré rozhodnutí a udělá to určitě mnohem větší atraktivitu toho našeho rally než doposud byla. A to už byla hodně vysoko.“


Jan Kopecký - Vicemistr ČR 2020 - Škoda Fabia Rally2 evo

"Myslím si, že to je spravedlivé řešení. Samozřejmě pokud tady někdo bude chtít závodit vé-er-céčkem homologačně do roku 2016, tak tu šanci nově bude mít. Tím by mohla stoupnout atraktivita. Souhlasím s tím, že v absolutní klasifikaci by se měli započítávat body stejné výkonnostní kategorie."


Zdroj: ProfimediaJan Černý – 3. v MČR 2020 - Volkswagen Polo GTI R5

„Já myslím, že to pro rally dopadlo nejlíp jak mohlo. Fanoušci se budou mít na co dívat, my budeme mít s čím závodit. Myslím si, že to rozhodnutí je skvělé. Doteď to bylo tak, že měl někdo výhodu, to v budoucnu končí.“


Filip Mareš - 4. v MČR 2020 Škoda Fabia Rally2 evo

"Já to vnímám jako v této době pozitivní rozhodnutí. Týmům to dává možnost používat auta, která už mají aktuálně k dispozici. Navíc je to super i z pohledu fanouška, protože o vozy WRC nepřijde.“
 

Vojtěch Štajf - Volkswagen Polo GTI R5 – manažer týmu RACING 21
„Já to beru z pohledu jezdce i manažera závodního týmu. Jsem rád, že jsme se tady domluvili. Mně na tom celém vadil zejména monopol jednoho auta. Teď tu nově bude moci startovat více vozů WRC, a to je jedině dobře pro fanoušky a atraktivitu.“
 

Nová sezona by měla začít poslední březnový víkend na Valašce.

Radek Mazal, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Czech rally

Důležité Události