Horolezectví

Nepřežili. Horolezce, kteří se ztratili při výstupu na K2, prohlásili za mrtvé

Nepřežili. Horolezce, kteří se ztratili při výstupu na K2, prohlásili za mrtvé
K2 hora | Zdroj: Profimedia

Naděje zhasla. Tři horolezce, kteří se snažili dostat na vrchol hory K2, dnes prohlásili za mrtvé. Pátrání po tělech stále pokračuje, nicméně pravděpodobnost, že se najdou, je také malá. Muhammad Ali Sadpara, John Snorri a Juan Pablo Mohr se už nikdy nevrátí domů.

''K2 navždy přijala mého otce,'' řekl Sajid Sadpara, syn Muhammada Aliho. Právě pákistánský horolezec je ve své zemi obrovským pojmem. Mezitím, co byl nezvěstný, se dokonce objevily na veřejnosti zprávy, že se o něm bude natáčet film.

''Chci ujistit horolezeckou komunitu po celém světě, že mise mého otce bude pokračovat,'' dodal na tiskové konferenci, která probíhala za přítomnosti pákistánského ministra cestovního ruchu.

Jednu dobu to vypadalo, že záchranáři mají stopu. "Bohužel se ukázalo, že to byly spací pytle, roztrhané stany nebo podložky na spaní," řekla mluvčí záchanného týmu. Nic z toho ovšem nebyli horolezci.

Sadpara měl v plánu postavit po svém návratu školu. Chtěl takto podpořit svou rodnou vesnici. Na jeho počest ji zde vybudují. Kromě Pákistánu také smutní ostatní národy.

Související obsah

Evropan z Islandu John Snorri byl ve svém státě také populárním horolezcem. V roce 2017 byl prvním Islanďanem na vrcholu Lhotse v Himalájích.

Jeho kolega z Chile Juan Pablo Mohr celou výpravu na horu K2 přenášel online přes hodinky. Podle nich si veřejnost mohla najít, kde se aktuálně parta horolezců nachází. Hodinky přestaly fungovat přesně 4. února v 11 hodin a 5 minut. 

Tento pocit si trojice členů nevychutná...

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události