NHL

Byla to sebevražda! Strůjce Zázraku na ledě Pavelich bojoval s psychikou

Byla to sebevražda! Strůjce Zázraku na ledě Pavelich bojoval s psychikou
Zdroj: Twitter

Velmi smutný osud potkal jednu z hokejových legend a strůjce Zázraku na ledě Marka Paveliche. Soudní patolog totiž zjistil, že jeho březnové úmrtí nebylo náhodné, ale že šlo o sebevraždu.

Kdo by neznal příběh kluků z univerzit, od nichž všichni čekali na zimní olympiádě 1980 v Lake Placid ostudu, ale oni seskupeni kolem trenéra Herba Brookse dokázali nemožné.

Jedním z hlavních strůjců byl i Pavelich, který asistoval na vítězný gól Mika Eruzioneho při památné výhře 4:3 nad tehdy dominantními Sověty.

Zářný moment ale zastínil podzim jeho života. Nejcennější kov z turnaje pod pěti kruhy již nemá, protože jej ve finanční tísni prodal a poslední roky trávil v sanatoriu, kde teď spáchal sebevraždu.

Související obsah

Odhalila to zpráva patologa z ústavu v Anoka County ve státě Minnesota. Podle ní Pavelich podlehl asfyxii (dušení z nedostatku vzduchu)

V závěru zprávy se ale objevil pro mnohé šokující nález, že se nejednalo o náhodu, ale o sebevraždu.

Pavelich byl internován poté, co napadl tyčí svého souseda. Místo do vězení ale putoval právě do sanatoria, protože bylo potvrzeno, že trpí duševními problémy.

Související obsah

Svou medaili prodal v roce 2014 v aukci za zhruba pět a půl milionu, dva roky předtím přišla osudná rána v podobě nešťastného úmrtí jeho manželky.

Od té doby se jeho psychické stavy, které jsou přičítány i tehdejšímu stylu hry v NHL a několika úrazům hlavy, zhoršovaly.

Pavelichova rodina krátce po jeho smrti oznámila, že hodlá nechat jeho mozek vyšetřit kvůli podezření na chronickou traumatickou encefalopatii (CTE), která bývá označovaná jako boxerská demence.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události