Gymnastika

Smutná zpráva ze světa sportu: Zemřel poslední český mistr světa

Československý gymnasta Přemysl Krbec

Český sport se loučí s obrovskou ikonou. Ve věku 81 let zemřel Přemysl Krbec, poslední český gymnasta, který se stal mistrem světa.

Krbec, narozen 28. ledna 1940 v Litovli, patří k ikonám českého sportu. Během své kariéry získal mnoho úspěchů. Čtyřikrát se stal mistrem Československa, ale ten největší triumf si připsal v roce 1962 na MS v Praze, kdy se stal mistrem světa ve své oblíbené disciplíně - v přeskoku přes koně.

Ve stejném roce se stal ve stejné disciplíně i mistrem Evropy na šampionátu v Bělehradě. O dva roky později pak reprezentoval Československo v soutěži družstev na olympijských hrách v Tokiu. Výprava tehdy obsadila šesté místo.

Mimo profesionální sport byl znám také jako zakladatel gymnastické skupiny Revmatici, se kterou vystupoval na společenských akcích i v zábavných televizních pořadech. V roce 2014 mu nadace Život umělce za celoživotní uměleckou činnost udělila ocenění Senior prix.

K tématu Gymnastika

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.