70. narozeniny

Osm sezon bez zranění? Proč skončil v NHL? Legendární Milan Nový slaví 70 let

Legenda českého hokeje Milan Nový slaví dnes (ve čtvrtek) 70. narozeniny. Hráč s nepřeberným množstvím týmových a individuálních úspěchů. Neztratil se ani v NHL, kde ale ve Washingtonu odehrál jen jednu sezonu. Úspěchy následně sbíral i ve Švýcarsku a Rakousku. Nyní se chystá vydat knížku, která vyjde v několika zemích. Pyšní se také úctyhodnou bilancí, kdy během osmi sezon nechyběl ani v jednom zápase. V exkluzivním rozhovoru pro TN.cz zavzpomínal na svoji impozantní kariéru.

Těch úspěchů, které rodák z Kamenných Žehrovic posbíral je vskutku. Mezi ty největší patří stříbro z olympiády v Insbrucku, dvě zlaté medaile ne mistrovství světa a stříbro na z Kanadského poháru. Na klubové úrovni vybojoval pět mistrovských titulů s Kladnem a jeden s Jihlavou. Pyšnit se může také individuálními úspěchy. Třikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem ligy a v šesti sezonách se stal nejlepším střelcem. 

"Když hrajete, tak to tolik nevnímáte, ale teprve když skončíte a vidíte ty úspěchy, tak si řeknete, že to není možné. Protože když přijdete v šesti letech poprvé na stadion, tak nevíte, jestli už třeba v deseti neskončíte. Když si mě slavný americký pianista David Syme našel na Wikipedii, tak říkal "Milane, to není možné". Protože mě neznal, že jo. Chodil na Detroit, tak znal hlavně hráče z NHL," potěšilo Nového. 

Novému se během kariéry podařila věc, která je v dnešní době jen těžko představitelná. Během osmi let nechyběl v ani jednom jediném zápase. "Já nevím, jak jsem to se svojí postavičkou dokázal. Velmi jsem trénoval, velmi jsem pracoval. Vždycky když mě soupeř chtěl zranit, tak moje tělo bylo připravené. Ale vezměte si to, že jsem mohl taky dostat chřipku, zápal plic nebo já nevím. Nebo jsem byl střední útočník, stál jsem před bránou, tak mi mohli udělat otřes mozku. Ale 8 sezon? To je neuvěřitelné! Měl jsem štěstím, ale to přeje připraveným," říká s úsměvem. 

Související obsah

Ne vždycky se sice cítil stoprocentně, ale to nebyl pro něj důvod, aby nechal tým ve štychu. "Někdy jsem měl třeba teplotu 37,5 nebo 37,7, ale to překonáte, ne? Hokejisté mají ten práh bolesti někde dál. Neřeknete "Doktore, já se bojím." Malinko zariskujete. Nebo jsem dostal pukem, bolelo to hlavně po zápase, tak jsem pak dva dny ledoval. Během zápasu jsem sice nebyl stoprocentní, ale odehrál jsem ho," vzpomíná.

Během své bohaté kariéry si také vyzkoušel NHL, kde odehrál v dresu Washingtonu jednu sezonu v letech 1982-1983. I přesto, že jeho výkony nebyly vůbec špatné, protože nastřílel 18 gólů a na dalších 30 přihrál, vrátil se zpátky do Evropy. "Já jsem si myslel, že bych tu příští sezonu tak dobře neodehrál. Byl jsem velmi unavený. Washington mi ale pomohl do zahraničí. Mám tam skvělé jméno. Pozvali mě na šedesátiny, kdy jsem dal vítězný gól, tak nevím jestli mi to brankář pustil schválně. Měl jsem výborné spoluhráče. Třeba Petera Bondru, který mi nahrál, Chrise Druryho, Callea Johanssona. To byl nádherný zápas," zasnil se Nový, jak si to tenkrát v hlavním městě Spojených států užil.

"Musíte zjistit, jaké jsou vaše možnosti. Ve Švýcarsku to bylo jednodušší, zápasů bylo méně a hlavně toho cestování bylo méně. Jsem rád, že jsem si zahrál nejlepší soutěž na světě a patřil k velmi dobrý hráčům Washingtonu Capitals. Kdykoli přijedu do Washingtonu, jsem vážený borec."

Související obsah

Po konci v NHL se vrátil do Evropy, kde nastupoval za švýcarský ZSC Lions a rakouský Wiener. "Pan Fasel mě nedávno uznal za to, jak jsem hrál za Curych. Tam to bylo těžké, protože jsem měl spoluhráče Kanaďany, kteří měli kanadský a švýcarský pas. A když byl nějaký problém a někteří hráči se museli rozloučit, tak on byl Švýcar. Já kdybych nebyl dobrý a nedělal body, tak mě propustí. Cizinec musí být o dost lepší než domácí hráč. V hokeji je to složité. Mužstvo vás musí vzít mezi sebe. Já jsem se naštěstí ve Washingtonu anglicky naučil," vzpomíná Nový.

A na jaké úspěchy Nový ze své bohaté kariéry nejraději vzpomíná?  "První titul s Kladnem, když jsem se vrátil z Jihlavy, což bylo myslím v roce 1975. Ale skvělý byl i titul s Jihlavou, první titul mistra světa. Když jsem se stal králem střelců, vyhrál Zlatou hokejku, vítězný gól na Kanadském poháru. Prostě jsem měl štěstí, že těch úspěchů bylo tolik. Nebyl jeden jediný," je na sebe pyšný kladenský patriot.

"Střelec takto nepřemýšlí. To dáte gól na Kanadském poháru, jste hvězda nejlepší, pak přijedete domů, nedáte gól a trenér říká "Milane, už se probuď!". Máte za sebou náročný turnaj, časový posun a tak dále. Takhle to nefunguje. Dáte gól v Kanadě, přijedete do Košic a nedáte ho. Nejste automat. Ale na mě jako střelce byl tlak permanentní."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu 70. narozeniny

Důležité Události

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma se Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.