Motorsport

NASCAR má po 58 letech vítěze tmavé pleti. Před rokem mu hrozili šibenicí

Závodník Bubba Wallace je jediný pilot tmavé pleti na současné startovní listině prestižního podniku NASCAR Cup Series. A v pondělí se zasloužil o přepsání jeho historie. Stal se druhým Afroameričanem, který závod vyhrál. Poprvé se tak stalo před 58 lety.

Pátého října se odjela zastávka play-off na okruhu Talladega Superspeedway v Alabamě. Podnik plný nehod byl kvůli dešti dvakrát přerušen. Pořadatelé se snažili trať vysušit, ale následně se museli smířit s předčasným ukončením. V té době byl 27letý Wallace ve vedení, a tak stanul i na stupínku pro vítěze.

Wallace se stal druhým pilotem tmavé pleti, který stanul na nejvyšším stupínku. Prvním byl v roce 1963 Wendell Scott. "Já o tom moc nepřemýšlel, ale když to tak řeknete, přináší to hodně emocí a radosti. Je to cool," přiznal na kameru Bubba po závodu.

Zdroj: profimedia.cz

Na velkém vítězství pro afroamerickou kulturu v USA má podíl i další sportovní hvězda. A nejde o nikoho jiného než o legendu NBA Michaela Jordana. Bývalý hráč Chicaga Bulls spoluvlastní s bývalým šampionem NASCARu Denny Hamlinem tým, za který Wallace závodí.

Wallace je jediný závodník tmavé pleti na současné startovní listině NASCAR. Minulý rok uspěl se stížností proti vlajce Konfederace a vedení podniku, který se těší popularitě zejména na jihu a ve středu USA, natrvalo zakázala symbol na autech vyobrazovat.

​Týden poté se na Wallacově garáži objevila pověšená šibeniční oprátka. Incident se stal v červnu 2020, rovněž na okruhu ve městě Talladega. Výhružku vyšetřovala FBI, ale došla k závěru, že se žádný zločin nestal.

Burácející motory vozů NASCAR můžete pravidelně sledovat na Nova Sport 3.

K tématu Motorsport

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma se Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.