Výjimečný čas české běžkyně, v půlmaratonu překonala rekord

Historicky nejlepší český čas v půlmaratonu zaběhla běžkyně Moira Stewartová. 26letá závodnice dokázala na trati v Říme překonat maximum Evy Vrabcové-Nývltové z roku 2018. Celkově pak skončila na 4. místě.

Nicméně její rekordní čas se do českých tabulek nemůže zapsat, jelikož samotný závod nesplňoval atletické regule. Podle pravidel světové atletiky totiž nesmí být start půlmaratonu od cíle vzdálen více jak polovinu celkové délky trati.

"Je trochu škoda, že to nebyla oficiální trať, protože jsem sice zaběhla nejrychlejší český půlmaraton, ale český rekord se mi nepočítá. Na druhou stranu nejsem zklamaná, protože osobní rekord se mi počítá, a navíc se mi čas z Itálie počítá i jako limit na mistrovství světa v Číně. Takže je to pro mě satisfakce," prohlásila Stewartová, která v Římě zaběhla čas 1:10:16, což je o 45 vteřin lepší výkon než u zmíněné Nývltové.

26letá česká běžkyně nakonec skončila v závodě čtvrtá. V Římě triumfovala Keňanka Joyce Teleová v čase 1:06:35. "Mám radost, že jsem takové tempo byla schopná udržet bez vodičů. Od šestého kilometrů jsem se dokonce trhla od skupinky chlapů, protože mi to jejich tempo přišlo takové volnější," dodává Moira Stewartová.

Česká běžkyně Moira Stewartová komentuje svůj rekordní běh:

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.