Ostatní sporty

V NBA klesla úspěšnost střelby. Je na vině nový míč? Kritizují ho i hráči

V NBA klesla úspěšnost střelby. Je na vině nový míč? Kritizují ho i hráči
V nové sezoně NBA se používá nový balon značky Wilson. Hráči včetně Stepha Curryho mu na chuť příliš nepřišli. | Zdroj: Profimedia.cz

V NBA nastala v letošní sezoně velká změna. Tradiční hrací balon značky Spalding nahradily míče firmy Wilson. A prozatím se zdá, že hráčům příliš k srdci nepřirostly. Procentuální úspěšnost střelby je nejnižší za patnáct let a na nové náčiní si stěžují i samotní basketbalisté.

Tohle asi nikdo nečekal. Procentuální úspěšnost střelby je v zámořské NBA nejnižší za posledních patnáct let. Úspěšnost tříbodových hodů dokonce nejhorší za celé století.

Čím to je? Tím se zabýval například americký server National Public Radio. Kromě drobných změn v pravomocích rozhodčích prý podle zámořských médií či expertů může být jedním z důvodů změna hracího míče, která proběhla před touto sezonu. Tradiční výrobek značky Spalding, s nímž se v lize hrálo od roku 1946, byl nahrazen míči od firmy Wilson.

S novým balonem nejsou spokojení ani sami hráči. "Je to jiný míč. Není stejný na dotek a z pohledu měkkosti, jako byl Spalding," řekl hráč Los Angeles Clippers Paul George. Balon se nelíbí ani Stephu Currymu z Golden State Warriors.

"Nejsem moc velký fanoušek tohohle míče. Se Spaldingem jsem střílel každý den za posledních dvanáct let. Nové míče je těžší uchopit," uvedl na twitteru.  A nebyli jediní, kdo se k míči vyjádřil. Na balon si stěžovali třeba i Joel Embiid nebo Nikola Jokič.

Související obsah

​Vedení NBA zareagovalo prohlášením, že pokud srovná procentuální úspěšnost z prvních týdnů soutěže, je sice nižší než v uplynulých letech, ane ale tak, aby to bylo alarmující. Prezident hráčské asociace CJ McCollum prý hodlá s hráči jednat, aby od nich dostal zpětnou vazbu.

Firma Wilson si stojí za tím, že vyrobila přesnou repliku Spaldingu a balon by tak měl být zcela stejný. Její tvrzení podpořil i slavný Kevin Durant. "Pro mě je stejné," řekl.

Takhle si balon Wilson zatancoval v zápase Indiany a Sacramenta:

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události