Ostatní sporty

Historický úspěch českého bowlingu. Muže čeká v Dubaji boj o zlato

Český bowling se může těšit z největšího úspěchu ve své historii. Vůbec poprvé se zapíše na medailová umístění na mistrovství světa. Zasloužila se o to čtveřice mužů Jan Macek, Ondřej Mlynář, Jaroslav Lorenc a junior Lukáš Jelínek, kteří v kategorii trojic (může se prostřídávat) došli až do semifinále, čímž si zajistili jistotu medaile. O tom, z jakého kovu bude, se rozhodne v neděli na výstavišti Dubaj Expo.

Zástupci České republiky už několikrát dosáhli na medaili z mistrovství Evropy. Ve světové konkurenci na ni ale čekali marně, ovšem českým mužům se to v Dubaji podařilo změnit. Janu Mackovi, Ondřeji Mlynářovi, Jaroslavu Lorencovi a Lukáši Jelínkovi se dařilo už v kvalifikaci, když ještě do sedmé hry drželi průběžnou první příčku. Toto vysoké tempo sice neudrželi, ale i konečné druhé místo, ze kterého postoupili do osmifinálové skupiny, bylo velkým úspěchem.

Nastolenou laťku se českým mužům dařilo držet i v osmifinále, když porazili reprezentace Německa, Filipín a Kataru, což zajistilo postup do čtvrtfinále, ve kterém je čekala jihoamerická Kolumbie. Vítěz tohoto by již měl jistotu medailového umístění. 

Související obsah

​Zápas proti Kolumbii nabídl velmi dramatickou podívanou. Šlo o každý dohoz a shozenou kuželku a výsledek se přeléval z jedné strany na druhou. Češi nakonec dokázali zvítězit, čímž si zajistili vytoužené semifinále. V něm je ale čeká pekelně těžký soupeř v podobě Švédska, které patří mezi největší favority celého turnaje, společně s výběrem USA. 

S výkony českých mužů byl spokojen i prezident České bowlingové asociace Karel Vopička. "Včera, po vynikajících výkonech našich v soutěži jednotlivců, tady zaznělo, že světová medaile je jen otázka času. Že to ale bude méně než 24 hodin, nečekal asi nikdo. Kluci hráli od začátku sebevědomě, věřili si na všechny soupeře a jasně ukázali, že s nimi musí počítat nejen evropská bowlingová scéna, ale už i ta světová. Navíc mládí všech našich reprezentantů dává velké naděje i do budoucna, kdy by se bowling měl stát i olympijským sportem (na OH v Los Angeles 2028). Držíme palce dál, naši ještě neřekli poslední slovo.“

Semifinálové hry a souboj o zlato se uskuteční v neděli na výstavišti Dubaj Expo, kde organizátoři připravili speciální dráhy v hale s kapacitou pro 5 tisíc diváků. O bronz se nehraje, berou ho oba poražení semifinalisté, proto mají Češi jistotu cenného kovu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Ostatní sporty

Důležité Události