Tenis

Výjimku bych nedostal, řekl Murray. Na Djokoviče se zlobí i australská veřejnost

Výjimku bych nedostal, řekl Murray. Na Djokoviče se zlobí i australská veřejnost
Novak Djokovič na Turnaji mistrů prohrál v semifinále a končí. Zdroj: Profimedia.cz

Výjimka z očkování pro tenistu Novaka Djokoviče, který tak může startovat na Australian Open, rozbouřila poměrně zvučnou debatu. Naštvaná je australská veřejnost a s kritikou přispěchala i řada tenistů.

"Myslím, že kdybych nebyl očkován já, nedostal bych výjimku," prohlásil na rovinu tenista Jamie Murray, bratr slavnějšího Andyho, který v Austrálii startuje na ATP Cupu.

Na tiskové konferenci se pak vyjádřili také domácí tenisté Austrálie, kde je momentálně očkováno dvěma dávky více jak 90 % populace starší 16 let. "Neznám kritéria pro výjimky, zjevně je to nezávislý panel, musel nějak splňovat kritéria. Takže ano, pokud splňuje kritéria, pak ano, měl by mít možnost přijet," hodnotil situaci tenista James Duckworth. Jeho kolega Alex De Minaur se pak jeho výroku zasmál. "To je od tebe velmi politicky korektní."

Následně australská tenisová jednička prohlásila: "
Myslím, že je to velmi zajímavé. To je vše, co k tomu řeknu. Ale ano, je to tak. Já jen doufám, že ostatní hráči, o kterých jsem slyšel, dostali také výjimky," dodal De Minaur.

Související obsah

Udělení výjimky pro Novaka Djokoviče pobouřilo také australskou veřejnost. V zemi i přes vysokou proočkovanost nyní roste počet případů varianty omikron. A během pandemie zde panovala velmi přísná protikoronavirová opatření. "Myslím, že pro mnoho lidí ve viktoriánské komunitě to bude zklamáním," hodnotila udělení výjimky z očkování pro srbského tenistu viktoriánská ministryně sportu Jaala Pulfordová.

"Naprosto rozumím a soucítím s lidmi, kteří jsou naštvaní proto, že Novak přijede. A to i kvůli jeho prohlášením z posledních pár let ohledně očkování," řekl předseda australského tenisového svazu Craig Tiley novinářům. Samotný svaz však podle prohlášení fungoval správně. "Djokovičova žádost o výjimku byla velmi přísně posouzena dvěma nezávislými komisemi zdravotnických expertů, z nichž jedna byla jmenována ministerstvem zdravotnictví státu Victoria."

Řeší se však také, co stálo za udělením výjimky pro srbského tenistu, a australský svaz i vláda státu Victoria doufají, že se to od Djokoviče dozví. Nejvíce se hovoří o tom, že světová jednička v nedávně době prodělala onemocnění covid-19.

Světová jednička tak může startovat na Australian Open, kde bude usilovat o rekordní 21. grandslamový titul.

Udělení výjimky pro tenistu Novaka Djokoviče jsme se věnovali také v televizní reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události