Hokej

Velká sláva v NHL. První černošský hokejista má dres pod stropem

Velká sláva v NHL. První černošský hokejista má dres pod stropem
Willie O'Ree Zdroj: Profimedia.cz

V noci na středu to bylo přesně 64 let od toho, kdy debutoval Willie O'Ree ve slavné NHL. 18. leden je v nejslavnější hokejové lize světa znám jako den Willieho O'Reeho. Je to den, kdy byla zbourána rasová bariéra a nyní již 86letý kanadský rodák nastoupil k utkání v NHL jako první hráč tmavé pleti.

Nejen pro černošskou komunitu je osoba Willieho O'Reeho ikonická a důležitá. V roce 1958 totiž kanadský hokejista překonal bariéru a stal se prvním Afroameričanem, který kdy nastoupil k utkání v NHL. Přesně na den po 64 letech putovalo jeho číslo pod strop arény.

Číslo 22 vystoupalo 18. ledna pod strop TD Garden a dostalo se mezi největší legendy klubu Boston Bruins. Ikonicky ve stejný den, kdy O'Ree jako první Afroameričan debutoval. Stalo se tak i přes to, že na jedno oko téměř neviděl, před svým debutem byl totiž zasažen pukem do oka v nižší soutěži. Doktoři informaci o této indispozici ale lize nepředali. 

Rodák z Nového Brunšviku pronesl, že za svou kariéru slyšel několikrát urážky na svou barvu pleti, že si dokonce myslel, že je to jeho jméno. Podle jeho slov mu to ovšem nevadilo, protože si angažmá v nejlepší hokejové lize světa nesmírně užíval. 

Související obsah

V roce 2018 byl dokonce uveden do hokejové síně slávy NHL, tehdy mu plaketu předával úplně první černošský hokejista, který byl do síně uveden, někdejší skvělý brankář Grant Fuhr. V NHL nakonec O'Ree odehrál 45 utkání. 

V zámoří je často přirovnáván k Jacku Robinsonovi, který byl pro změnu prvním černošským baseballistou, který nastoupil v MLB. Pro velkou část hráčů tmavé pleti je tak O'Ree velkým hrdinou, krásně se o něm vyjadřovali Jarome Iginla, Anson Carter či P. K. Subban. 

Boston nakonec jasně prohrál s Carolinou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události